Tungsten disülfit (WS2) ve grafenoksit (GO) nanoparçacıkların yağlama yağının aşınma ve sürtünme performansına etkilerinin araştırılması
Researching the effects of WS2 (Tungsten disulfide) and go (Graphenoxide) nanoparticles on the wear and friction performance of lubricating oil
- Tez No: 893067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUŞ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Triboloji bilim dalının ana amaçlarından biri olan sürtünme ve aşınmadan kaynaklanan kayıpların asgari seviyeye indirilmesi kapsamında, günümüz makinelerinde kullanılan yağlama yağları önem arz etmektedir. Yağlayıcı bileşimlerinin çoğunu oluşturan baz yağlar petrol ürünlerinin rafine edilmesi ile veya kimyasal işlemler sonrasında elde edilmektedir. Elde edilme yöntemine göre yağlar mineral bazlı ve sentetik yağlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Baz yağların anti-oksidasyon, anti-korozif, aşınma önleme, basınca dayanıklılık vb. gibi temel özelliklerinin geliştirilmesi maksadıyla katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bu katkı maddelerine artık nano materyaller de eklenmiş ve yapılan araştırmalarda yağlama yağlarının temel özelliklerini birçok alanda geliştirdikleri kanıtlanmıştır. Bu çalışmada katkı maddesi çinkoditiyofosfat (ZDDP), nano parçacıklar tungsten disülfit (WS2) ve grafenoksit (GO) ile baz yağ karışımlarının yağlama yağının aşınma ve sürtünme özelliklerine olan etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. %0,25 ve %0,50 oranında nano materyaller ve %3 oranında ZDDP katkı maddesi ile baz yağ kombinasyonları yapılmış ve oluşturulan 14 adet yağ karışımları ile test ve analizler yapılmıştır. Test sonuçları kapsamında; %0,50 WS2 ve %0,50 GO karışımının baz yağın sürtünme katsayısını en fazla oranda düşürdüğü (25N ve 50N yükler ile testler icra edilmiştir) ve aşınma oranının en düşük çıktığı görülmüştür. WS2, GO ve baz yağ karışımlarına ait sonuçlar ele alındığında nano parçacıkların da önemli derecede sürtünme ve aşınma değerlerine önemli katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lubricating oils used in today's machines are important within the scope of minimizing losses due to wear, which is one of the main objectives of the tribology branch of science. Base oils, which consist of a plurality of lubricant components, are obtained by refining petroleum or after chemical processes. Oils are divided into mineral-based and synthetic oils according to the method of production. Additives are used to improve anti-oxidation, anti-corrosive, anti-wear and pressure resistance of base oils. Nano materials have now been added to these additive options, and research has proven that the basic properties of lubricating oils have been improved in many areas. The amount of these effective additives, the effects of dithiophosphate (ZDDP), nanoparticles, tungsten disulfide (WS2) and graphene oxides (GO) on the wear of lubricating oils and the properties of base oil mixtures were investigated. Base oil ratios of %0.25 and %0.50 nano materials and %3 ZDDP additives were applied and tests and analyzes were carried out with 14 oil mixtures. Within the scope of test results; where the mixture of %0.50 WS2 and %0.50 GO reduced the high base oil ratios the most (tests were carried out with 25N and 50N loads) and the wear was lowest. The results of using nano particles as WS2, GO and base oil mixtures revealed significant contribution to friction and wear values .