Akdeniz bölgesinde görülen yılan ısırığı vakalarının 10 yıllık geriye dönük analizi
A 10-year retrospective analysis of snakebite cases in the mediterranean region
- Tez No: 893071
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA AÇIKALIN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, bölgemizde bulunan yılan türlerinin yarattığı zehirlenme kliniğinin şiddeti, kullanılan antivenomun etkinliği ve dozu, hastaların hastanede kalış süresini etkileyen faktörler, kalıcı sekel gelişim oranlarının değerlendirilmesi gibi değerli verileri literatüre kazandırmaktır. Materyal ve metot: Çalışmamız 1 Ocak 2014 - 31 Aralık 2023 (10 yıl) tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Erişkin Acil Servisine yılan ısırması sebebiyle başvuran hastalarda gerçekleştirildi. Hastaların, hastaneye başvuru anındaki demografik (yaş, cinsiyet) verileri, özgeçmiş bilgileri, başvuru şekli, vital parametreleri, zehirlenme evresi, kan değerleri, uygulanan tedaviler, antivenom verilme şekli ve süresi, komplikasyonlar, yatış süreleri, sonlanım şekilleri ve sekel durumları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza alınan hastaların % 67,1'i erkek olup yaş ortalaması 49,8±16,7 yıldır. Hastalarımızın acil servise başvuru anında, % 26,8'inin Evre 0, % 33,9'unun Evre 1, % 28,9'unun Evre 2 ve % 10,4'ünün ise Evre 3 zehirlenme tablosuna sahip olduğu tespit edildi. Çalışmamızda hastaların % 68,1'ine antivenom uygulandığı, toplam antivenom uygulanma dozu ortalamasının 3,4±1,8 vial olduğu saptandı. Tüm hastalarda antivenom uygulama süresinin 30-60 dk olduğu görüldü. Çalışmamızda hastaların % 8,4'ünde antivenoma bağlı alerji geliştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to contribute valuable data to the literature on the severity of poisoning caused by snake species in our region, including the effectiveness and dosage of antivenom used, factors affecting the length of hospital stay, and the rate of development of permanent sequelae. Materials and Methods: Our study was conducted on patients who presented to the Adult Emergency Department of Çukurova University between January 1, 2014, and December 31, 2023 (10 years), due to snakebites. The patients' demographic data (age, gender), medical history, type of presentation, vital signs, stage of poisoning, results of blood tests, treatments given, method and duration of antivenom administration, complications, length of stay, outcomes, and sequelae status were evaluated. Results: In our study, 67.1 % of the patients were male and the mean age of 49.8±16.7 years. It was found that 26.8 % of the patients were in Stage 0, 33.9 % in Stage 1, 28.9% in Stage 2, and 10.4 % in Stage 3. Antivenom was administered to 68.1 % of the patients, with an average total dose of 3.4 ± 1.8 vials. The duration of antivenom administration was 30-60 minutes in all patients. An antivenom-related allergy developed in 8.4 % of the patients.