Liman devleti denetimlerinde gemilerin tutulmasına neden olan faktörlerin analizi: Tokyo mutabakat zaptı uygulaması
Analysis of the factors causing ships to be detained in port state inspections: Tokyo mou application
- Tez No: 893098
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEMAL TÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Liman Devleti Kontrolü (PSC) denetimleri, deniz emniyetinin, güvenliğinin ve uluslararası düzenlemelere uygunluğun sağlanması açısından hayati önem taşımaktadır. Araştırmamız, Tokyo Mutabakat Zaptı (MoU) kapsamında gemilerin alıkonulma nedenlerine yol açan çeşitli faktörlerin istatistiksel önemini SPSS ki-kare testi kullanarak analiz etmektedir. Çalışma, gemi yaşı, bayrak devleti, emniyet ile çevre standartlarına ilişkin belirli eksiklikler gibi değişkenleri incelemekte olup, Tokyo Mutabakat Zaptı'dan alınan kapsamlı denetim raporlarından oluşan bir veri kümesini kullanmaktadır. Bu araştırmanın önemi, gemi alıkoymalarına katkıda bulunan istatistiksel olarak anlamlı faktörleri tespit etme yeteneğiyle, gemi operatörlerine ve düzenleyici kurumlara uyumu artırmak ve alıkoyma risklerini azaltmak için değerli bilgiler sunmasıdır. Bulgular, operasyonel uygulamalar, eğitim ve politika oluşturma süreçlerinde iyileştirmelere rehberlik ederek daha emniyetli ve verimli denizcilik operasyonlarına katkı sağlamaktadır. Ancak, çalışmanın kapsamının Tokyo Mutabakat Zaptı denetimleri ile ve belirli bir yıl aralığıyla sınırlı olması, sonuçların farklı düzenleyici uygulamalara ve uygulama titizliği olan diğer bölgelere genellenmesini kısıtlamaktadır. Gelecekteki araştırmalar, diğer MoU'lardan elde edilen verileri entegre etmeyi ve bu bulgulara dayanarak gelişmiş tahmin modellerini geliştirmeyi hedeflemelidir.
Özet (Çeviri)
Port State Control (PSC) inspections are crucial for ensuring maritime safety, security, and compliance with international regulations. Our research analyzes the factors leading to ship detentions under the Tokyo Memorandum of Understanding (MoU) by applying the SPSS ki kare test to determine the statistical significance of various contributing factors. The study examines variables such as ship age, flag state, previous detention history, and specific deficiencies in safety and environmental standards, using a comprehensive dataset of inspection reports from the Tokyo Mutabakat Zaptı. The importance of this research lies in its ability to identify statistically significant factors that contribute to ship detentions, providing valuable insights for ship operators and regulatory bodies to enhance compliance and reduce detention risks. The findings guide improvements in operational practices, training, and policymaking, contributing to safer and more efficient maritime operations. However, the study's scope is limited to inspections under the Tokyo Mutabakat Zaptı and to a specific range of years, which may limit the generalizability of the results to other regions with different regulatory practices and enforcement intensity. Future research should aim to integrate data from other MoUs and explore advanced predictive models based on these findings.