Tekstil ürünlerinin depolama ve sergileme yöntemlerinin türk ve islam eserleri müzesi örneği üzerinden değerlendirilmesi
How museums abroad handle conservation and their perspectives onconservation
- Tez No: 893130
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Eski çağlardan günümüze tekstillerin insanlığın temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kendilerine yer edindikleri belirlenmiştir. Soğuktan korunma ve örtünme gibi ihtiyaçlar çerçevesinde tekstillerin ortaya çıktığı görülmektedir. Tekstiller organik bileşenlerden oluşmaktadır. Üretim ve tüketim kaynaklı olarak ve de uygun ortam koşullarının sağlanamadığı durumlar içerisinde birçok bozulmaya maruz kaldığı belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmada tekstil ürünlerinin depolama ve sergileme yöntemleri incelenerek uygun ortam koşulları ve depolama şartları belirlenmiştir. Ortam şartları içerisinde oluşan bozulmaların önemli birçoğunun depolama ve sergileme ortam ve koşulları ile beraber oluştuğu belirlenmiştir. Tarihi tekstillerin bozulması sürecinde etkili olan faktörler; ışık, bağıl nem, ısı, havadaki toz ve gazlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekstil eserlerdeki bozulmasına sebep olan faktörlerin tekstiller sergilenirken ve depolanırken önleyici koruma yöntemleri ile engellenebilmektedir. Yapılan bu çalışmada; tekstil ürünlerin depolama ve sergileme yöntemlerinin Türk ve İslam Eserleri Müzesi örneği üzerinden değerlendirilmesi gerçekleştirilmiş ve ortaya çıkan sonuçlara ilişkin olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been determined that textiles have gained a place in meeting the basic needs of humanity from ancient times to the present. It is seen that textiles emerged within the framework of needs such as protection from cold and covering. Textiles consist of organic components. It has been determined that it is exposed to many deteriorations due to production and consumption and in cases where suitable environmental conditions cannot be provided. In this study, the storage and display methods of textile products were examined and suitable environmental conditions and storage conditions were determined. It has been determined that most of the deteriorations that occur under environmental conditions occur together with the storage and display environment and conditions. Factors affecting the degradation process of historical textiles; It appears as light, relative humidity, heat, dust and gases in the air. Factors that cause deterioration in textile works can be prevented by preventive protection methods while the textiles are exhibited and stored. In this study, the storage and display methods of textile products were evaluated through the example of the Turkish and Islamic Arts Museum and suggestions were presented regarding the results.