Stratejik maliyet sistemlerinin zamana dayalı rekabet unsurları açısından önemi
The Importance of strategic cost systems from the perspective of time based competition factors
  1. Tez No: 89316
  2. Yazar: NİLGÜN KUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Günümüzde rekabetin temelini, müşteri isteklerine en kısa zamanda cevap verebilen ve çok çeşitli malı hızlı bir şekilde piyasaya sürebilen işletmeler oluşturmaktadır. Zamana Dayalı Rekabet olarak adlandırılan bu rekabette, kullanılan zamanı önemli ölçüde kısaltacak çalışmalar; maliyetlerin düşürülmesine, yüksek kalitenin elde edilmesine, çok değişik fonksiyonlara sahip mamullerin üretilmesine neden olacaktır. Dünya pazarlarında fiyat rekabetinden zamana dayalı rekabete geçilmesi ve teknolojideki hızlı gelişim tüketicilerin kalite, maliyet ve çeşit konularında oluşacak değişime hızla uyum sağlayabilecek bilgisayarla bütünleşik üretim sistemlerini gündeme getirmiştir. Teknoloji yoğun bu üretim sistemleri de mamul maliyet yapılarının, maliyet sistemlerinin ve basan ölçüm sistemlerinin de farklılaşmasına neden ohıp, Stratejik Maliyet Sistemlerinin uygulanma gerekliliğini ortaya koymuştur. Stratejik maliyet sistemlerinin, zamana dayalı rekabet unsurları olan zaman, kalite ve maliyetler açısından değerlendirilmesi amacıyla literatür taraması yapılıp daha sonra Türk elektronik sanayii sektöründe faaliyet gösteren 45 işletmede anket çalışmasıyla bir alan araştırması yapılmıştır. Sonuçlar, istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş, işletme ve araştırmacılara yönlendirici bilgiler sunulmuştur. Alan araştırmasından elde edilen sonuçlara göre, işletmelerin belirlediği zamana dayalı rekabete yönelik stratejilerin, yürüttükleri faaliyetler ve uyguladıkları basan ölçüm sistemleri ile uyumlu olmadığı görülmüştür. Bunun nedeni de stratejik maliyet yönetimine ilişkin uygulamaların tam olarak benimsenmediği şeklinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Survivors of today's fierce competition environment are those businesses that can quickly respond to customer needs and introduce various products. In this so called Time Based Competition, efforts of shortening the throughput time can lead to reducing costs, reaching high quality, and producing multifunctional products. In world markets, transition from price-based competition to time-based competition and rapid technological change have required computer-aided production systems which can quickly respond to changing customer needs in quality, cost, and kind. This technology-based production systems have resulted in differantiations in such areas as product cost structure, cost systems, and performance measurement systems; and therefore, application of strategic cost systems has become urgently important. In this study, having done a literature review aimed at evaluating strategic cost systems in terms of such time-based competition factors as time, quality, and cost, a field study has been done based on a survey conducted on 45 firms operating in cost systems in terms of such time-based competition factors as time, quality, and cost, a field study has been done based on a survey conducted on 45 firms operating in Turkish electronic sector. Then, useful information has been presented to businesses and researchers by evaluating the findings with statistical methods. According to the findings of the study, it has been shown that time-based competition oriented strategies of businesses are not compatible with their operations and performance evaluating systems. The reason for this has been determined as strategic cost management practices have not been fully adopted.