Symbolism in Virginia Woolf's novels The Voyege Out and To the Lighthouse
Virgnia Wolf'un The Voyage Out ve To the Lighthouse adlı romanlarında sembolizm
  1. Tez No: 89317
  2. Yazar: H. İREM ÇOMOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENA TULPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Virginia Woolf yirminci yüzyıl İngiliz Edebiyatının en seçkin yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu tez, yazarın The Voyage Out ve To the Lighthouse isimli eserleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu romanların sembolik açıdan incelenmesi ve ortak sembolik elementlerin bulunması amaçlanmaktadır. Önsöz bölümünde Virginia Woolf ' un yaşamına ve meslek hayatına kısaca değinilmektedir. Giriş kısmında tezin bölümleri hakkında genel bir bilgi verilmektedir. Sembolizme Genel Bir Bakış başlıklı bölümde, sembol ve sembolizmin temel özellikleri üzerinde durulmaktadır. The Voyage Out ' da sembolizmin incelendiği bölümde, romanın Virginia Woolf 'un ilk eseri olduğu dikkate alınarak sembolik açıdan bir değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu bölümde, sembolizm açısından önem taşıyan karakter ve olaylara ağırlık verilmektedir. To the Lighthouse' un sembolik açıdan incelendiği bölüm, romanın son derece karmaşık olan yapısına ışık tutmayı ve bir takım sembolik elementleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Her iki romanın sembolizm açısından karşılaştırıldığı bölümde, ortak sembolik elementler ele alınmıştır. Bu karşılaştırma sırasında, aynı yazar tarafından üretilen bu iki eserin doğal olarak bir takım ortak özelliklere sahip olduğu gerçeği kabul edilmiştir. Sonuç kısmında, The Voyage Out ve To the Lighthouse adlı romanların incelemelerinden elde edilen sonuçlar sunulmuş ve bu iki romanın Virginia Woolf ' un edebi hayatının değişik dönemlerinde yazılmış olmalarına rağmen birbirlerinden tamamıyla farklı olmadıkları sonucuna varılmıştır. IV tCYÜ SSfe
Özet (Çeviri)
Virginia Woolf is generally regarded as one of the most outstanding novelists of the twentieth century English literature. This thesis focuses on two of her works, namely The Voyage Out and To the Lighthouse. It is aimed to analyse these two novels in terms of symbolism and to find out various symbolic elements shared by both novels. In Preface, a brief summary of Virginia Woolf s life and writing career is presented. In Introduction, general information on the parts of the thesis is given. The third part of the thesis entitled A General Look at Symbolism deals with some of the basic features of symbol and symbolism. In Symbolism in The Voyage Out, the novel in question is analysed with regard to its symbolic elements, considering the fact that it is the first novel written by Virginia Woolf. In this part, the emphasis is laid on characters and events that have symbolic importance. In Symbolism in To the Lighthouse, the novel consisting of three parts is studied in terms of symbolism. This part aims to enlighten the extremely complicated structure of the novel and attempts to discover some of its symbolic elements. In A Comparison of the Symbolic Elements in The Voyage Oat and To the Lighthouse, various symbolic elements shared by both novels are handled, taking into consideration the fact that these novels naturally have some common features since they are created by the same author. In Conclusion, the insights that are derived in the analyses of The Voyage Out and To the Lighthouse are presented. And it is concluded that these two novels by Virginia Woolf are not totally different from each other although they were written at different periods of her literary career.