Klinik örneklerden izole edilen 'klebsıellapneumonıae' izolatlarında kolistin duyarlılığınındeğerlendirilmesinde altın standartmikrodilüsyon ve güncel otomatize ticarisistemin performans kıyaslaması ve mcr genvarlığının araştırılması
Performance Comparison of Gold Standard Microdilution and CurrentAutomated Commercial System in the Evaluation of ColistinSusceptibility in 'Klebsiella Pneumoniae' Isolates from Clinical Samplesand Investigation of mcr Gene Presence
  1. Tez No: 893164
  2. Yazar: IRMAK ÖZKUBAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Kolistin özellikle çoklu ilaca dirençli Gram negatif bakterilerin tedavisinde son çare olarak kullanılmaktadır. Standart sıvı mikrodilüsyon (SMD) yöntemi, kolistin duyarlılık testlerinde EUCAST tarafından referans olarak kabul edilir. Ticari otomatize sistemler ise hızlı sonuçlar, tekrarlanabilirlik ve iş yükünün azalması gibi avantajlar sunar. Ancak daha önceki çalışmalar, çok büyük hata oranlarının yüksek olması sebebiyle ticari otomatize sistemleri kolistin duyarlılık tespiti için önermemiştir. Günümüzde hayvancılık sektöründe yoğun kullanımı sonucu bakteriler kolistine karşı da direnç geliştirmeye başlamıştır. Direnç mekanizmaları arasında PmrAB ve PhoPQ gibi çift bileşenli sistemlerin aktivasyonu, lipid A biyosentezini etkileyen mutasyonlar, dışa atım pompaları ve plazmid aracılığıyla mobil kolistin direnç genleri (mcr) bulunmaktadır. mcr genleri, kolistine direnç gelişiminde önemli bir tehdit oluşturmakta ve türler arası kolistin direncinin yayılımına neden olup, endişe yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı, K. pneumoniae izolatlarında kolistin duyarlılık testi için kullanılan ticari otomatize sistemin referans yöntemle performansının karşılaştırılması ve izolatlarda mcr gen varlığını PCR ile saptayarak, hastane enfeksiyonlarındaki kolistin direncinin ve etkili tanı yöntemlerinin belirlenmesine katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına Temmuz 2023 ile Aralık 2023 tarihleri arasında ulaşan klinik örneklerden (apse, kan, idrar, vs.) elde edilen ve MALDI- TOF MS ile tanımlanan 284 Klebsiella pneumoniae izolatında, kolistin standart sıvı mikrodilüsyon (SMD) yöntemi ve VITEK 2 otomatize sistemi kullanılarak kolistin duyarlılık testi gerçekleştirildi. Kolistin dirençli izolatlar, multipleks qPCR kullanılarak mcr (1-10) gen varlığı açısından incelendi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 61,5±24,1 idi ve %58,1 erkekti. Kolistin duyarlılığı açısından, izolatların %52,1'i SMD'a göre duyarlı bulunurken, VITEK 2 ile bu oran %49,3 olarak belirlendi. Karşılaştırma sonuçlarına göre, VITEK 2 ile SMD yöntemi arasında KU oranı %96,6 ve EU oranı %93,0, BH oranı %3,3 ÇBH oranı %0,1 olarak belirlendi. Kolistin direnci olan izolatlarda eravasiklin ve seftazidim avibaktam haricinde diğer antibiyotiklere karşı da %90'ın üzerinde direnç saptandı. Çalışılan 136 kolistin dirençli izolatın hiçbirinde mcr 1-10 geni saptanmadı. Sonuç: Yoğun bakımda yatan hastalarda elde edilen K. pneumoniae izolatlarının %75,73'ü SMD'a göre kolistin dirençlidir. Bu durum, hastane enfeksiyonlarının yönetiminde endişe vermektedir. Çalışmamızda diğer çalışmalardan farklı olarak, ticari otomatize sistemin dirençli sonuç vermeye yani büyük hata yapmaya daha yatkın olduğu bulunmuştur. VITEK2 KU, EU ve ÇBH açısından kabul edilebilir oranlara sahipken BH oranları kabul edilebilir sınırların dışında bulunmuştur. Diğer klinik çalışmalarla benzer olarak kolistin dirençli K. pneumoniae izolatlarında mcr geni tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Colistin is increasingly used as a last choice treatment for multidrug- resistant Gram-negative bacteria. However, its efficacy is threatened by the emergence of resistance mechanisms, including the spread of mobile colistin resistance (mcr) genes. This study aims to compare the performance of a commercial automated system with the reference method for colistin susceptibility testing and to determine the presence of mcr genes in Klebsiella pneumoniae isolates. Materials and Methods: A total of 284 Klebsiella pneumoniae isolates obtained between July 2023 and December 2023 were subjected to colistin susceptibility testing using both the standard broth microdilution method and the VITEK 2 automated system. Isolates were collected from various clinical specimens. Phenotypically colistin resistant isolates were screened for the presence of mcr (1-10) genes using multiplex qPCR. Results: The average age of patients was 61.5±24.1 years, with 58.1% being male. While 52.1% of isolates were susceptible to colistin according to SMD, this rate was 49.3% with VITEK 2. The comparison revealed an acceptable very major error (VME) rate of 0.1%, essential agreement (EA) of 93.0%, and categorical agreement (CA) of 96.6% between VITEK 2 and SMD. But an unacceptable major error (ME) rate of 3.3% was also observed in the comparison between VITEK 2 and SMD. Isolates resistant to colistin showed resistance rates of over 90% against other antibiotics except eravacycline and ceftazidime-avibactam. Of the 136 studied colistin resistant isolates, none harboured mcr1-10 gene. Conclusion: A concerning prevalence of colistin resistance was observed among K. pneumoniae isolates from ICU patients. In contrast to previous studies, our research indicates a higher likelihood of colistin-resistant outcomes with the automated system, suggesting an increased propensity for ME. Although VITEK 2 demonstrated acceptable VME, EA and CA, the elevated ME rates underscore the need for caution. Similarly to other studies, mcr gene was not detected in colistin resistant K. pneumoniae isolates.