Endüstriyel seramik alanında kullanılan alçı model ve kalıpların bilgisayar destekli tasarım programında uygulamaları
Applications of plaster models and molds used in industrial ceramics in computer aided design program
  1. Tez No: 893197
  2. Yazar: BURCU SUÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANVER ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, endüstriyel seramikte kullanılan alçı model ve kalıpların bilgisayar destekli tasarım programıyla üç boyutlu yazıcı ile uyumlu hale getirilmesinin sunduğu yenilikçi çözümler ve bu uyumun sektöre sağlayacağı faydalar kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde alçının tanımı, tarihi, özellikleri ve kullanım alanları ele alınmış, ardından seramik alanında kullanılan alçı kalıp çeşitleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise bilgisayar destekli tasarımın tanımı ve tarihi yer almaktadır. Üçüncü bölümde kupa, kupa tabağı ve V60 demleme fincanı gibi belirlenen formlar için üç boyutlu çizimler yapılmıştır. Çizim araçları kullanılarak, üç boyutlu modellerin tasarım süreci aşama aşama oluşturulmuştur. Modeller üzerinde boyutlandırma ve oran ayarlama gibi önemli noktalara dikkat edilmiştir. 3Ds Max programında çizilen parçaların üç boyutlu yazıcıdan baskıları alınmış, baskılara alçı döküm yapılarak kalıplar elde edilmiştir. Sonrasında kalıplara döküm yapılarak, tasarlanan modeller seramik form halini kazanmıştır. Son olarak bisküvi ve sırlı pişirimler yapılarak tez çalışmasının uygulama aşaması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the innovative solutions offered by making plaster models and molds used in industrial ceramics compatible with three-dimensional printers through computer-aided design programs and the benefits this compatibility will provide to the industry have been comprehensively addressed. In the first section of the study, the definition, history, properties, and uses of plaster are discussed, followed by an examination of the types of plaster molds used in ceramics. The second section includes the definition and history of computer-aided design. In the third section, three-dimensional drawings for specific forms such as cups, saucer plates, and V60 brewing cups have been created. The design process for these three-dimensional models has been developed step by step using drawing tools, paying attention to important aspects like sizing and proportion adjustments. In the fourth section, parts drawn in the 3Ds Max program have been printed using a 3D printer; then molds were obtained by casting plaster into these prints. Subsequently, ceramic forms were created by casting into these molds. Finally, biscuit and glaze firings were conducted to complete the practical phase of this thesis work.