Minimum wage and job reallocation in Türkiye
Türkiye'de asgari ücret ve işgücünün yeniden dağılımı
  1. Tez No: 893212
  2. Yazar: ÖZGE KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BEKİR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, Ocak 2016'da Türkiye'de asgari ücrete yapılan %33'lük zammın asgari ücretlilerin işgücü piyasası beklentilerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. İşveren-çalışan eşleştirilmiş idari verilerden yararlanarak asgari ücretli çalışanları asgari ücretli olmayanlardan ayırıyor ve zaman içinde takip ediyoruz. Bulgularımız, 2014 ve 2017 yılları arasındaki 16 çeyreği kapsayan bir zaman diliminde farkların farkı yaklaşımını kullanarak, asgari ücretli işçilerin politika değişikliğinin ardından ücret artışı yaşadıklarını ancak istihdam olasılıklarının düştüğünü ortaya koymaktadır. Bu çalışanların işleri rutin olmayan soyut görevlerin daha yoğun olduğu işlere doğru kayarken, rutin ve rutin olmayan manuel görevler daha az yaygın hale gelmiştir. Ayrıca, daha büyük, daha üretken ve daha yüksek ücretli firmalara geçiş yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the 33% minimum wage hike in Türkiye in January 2016 affected the labor market prospects of minimum wage earners. We leverage employer-employee matched administrative data, enabling us to distinguish minimum wage workers from non-minimum wage workers and track them over time. Employing a difference-in-difference approach encompassing 16 quarters between 2014 and 2017, our findings reveal that minimum wage workers experience wage increases but a lower likelihood of employment following the policy change. Interestingly, they shift towards jobs with a higher intensity of nonroutine abstract tasks, while routine and nonroutine manual tasks became less prevalent. Additionally, they reallocate to larger, more productive, and higher-paying firms.