Split incentives: A Preliminary investigation into case of Türkiye
Teşvik eşitsizliği: Türkiye örneği üzerine bir ön inceleme
- Tez No: 893213
- Danışmanlar: DR. ERDAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Teşvik eşitsizliği sorunu, özellikle ev sahipleri ve kiracılar arasındaki dinamikleri etkileyerek konut sektöründe enerji verimliliğinin sağlanmasının önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki konut piyasasında teşvik eşitsizliklerinin varlığını araştırmakta ve ev sahipleri ile kiracılar arasındaki potansiyel uyumsuzlukların farklı enerji kullanım örüntülerine nasıl katkıda bulunduğunu incelemektedir. Bu amaçla, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2002-2019 yıllarını kapsayan hanehalkı düzeyindeki verileri kullanılarak, farklı mülkiyet statülerine göre enerji harcamaları ve tüketimi analiz edilmiştir. Bulgular, genellikle kiracıların ev sahiplerine kıyasla daha yüksek aylık enerji harcamaları sergilediğini ortaya koymaktadır. Ek olarak, farklı ev mimarileri ve aile büyüklüklerine göre yapılan değerlendirmelerde kiracılar ve ev sahipleri arasında kayda değer farklılıklar gözlenmektedir. Sonuçlar, konut sektöründeki enerji verimsizliğini azaltma hedefiyle, ev sahipleri ve kiracılar arasındaki teşvikleri uyumlu hale getirmek için tasarlanmış odaklı politika tasarılarına yönelik ihtiyacın altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The split incentive problem represents a significant barrier to energy efficiency in the residential sector, particularly affecting the dynamics between property owners and tenants. This study investigates the presence of split incentives in the Turkish residential market, exploring how the misalignment between property owners and tenants contributes to divergent energy demand patterns. By employing household-level data from the Turkish Statistical Office's Household Expenditure Surveys (2002-2019), we analyze energy expenditures and consumption across different tenure statuses. The findings document preliminary evidence of split incentives in the Turkish rental market, with tenants generally exhibiting higher monthly energy expenditures compared to homeowners. Notable energy efficiency gaps are observed between tenants and homeowners when considering differing house types and family sizes. The results highlight the need for targeted policy measures to align incentives between homeowners and tenants, with the ultimate goal of reducing energy inefficiencies in the residential sector.