Beslenmeye bağlı idrar biyokimyası değişikliklerinin ticari idrar şeritleriyle izlenebilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of traceability of dietary urine biochemistry changes with commercial urine strips
  1. Tez No: 893214
  2. Yazar: BALIM BENGİSU CAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyoistatistik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biostatistics, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yıllarda dijital teknolojilere ve gelişmelere artan ilgiyle hayatımız giderek şekilleniyor. COVİD-19 salgınının bir sonucu olarak sıradan hale gelen sosyal mesafe tedbirleri ve etkili bir tedavi yönteminin bulunmaması, teletıp veya dijital teknolojileri kullanarak hastalıkları uzaktan tedavi etme uygulamasını daha etkili hale getirdi. Yapay zeka desteğiyle sağlığın evden takip edilmesine yönelik sistemlerde de artış yaşandı. Teorik olarak mobil sağlık yaklaşımları, akut veya kronik hastalıkların takibini, zaman ve mekan kısıtlamalarını aşarak bu hastalıklara sahip hastaların sağlıklarını korumak için gerekli önlemleri alabilmelerini amaçlamaktadır. Bir başka deyişle mobil sağlık uygulamaları, sensörler, mobil uygulamalar ve konum takip teknolojilerinin desteğiyle kullanıcılarının sağlığını kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, beslenmenin idrar biyokimyası üzerindeki etkilerini incelemeyi ve iki farklı ölçüm yöntemini (laboratuvar ve ticari şerit) karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu da literatüre yeni bir yön getirilmek istendiği anlamına gelmektedir. Çalışmaya Türkiye'den 20-30 yaş arası 42 kadın dahil edildi ve beslenme durumuna göre kalsiyum, C vitamini (sigara içen ve içmeyen), sodyum ve magnezyumun idrarla atılımı incelendi. Elde edilen veriler regresyon ve korelasyon istatistiksel analizinde kullanıldı. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 28.0 kullanılarak yapıldı. Bu çalışma, idrar şeritlerinin kullanışlılığı ve beslenmenin idrar atılım düzeyleri üzerindeki etkisi konusunda değerli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, our lives are increasingly being shaped by an increasing interest in digital technologies and developments. The social distancing measures that became commonplace as a result of the COVID-19 pandemic and the lack of effective treatment for COVID-19 made telemedicine or the practice of treating diseases remotely using digital technologies more effective. There has also been an increase in systems for monitoring health from home with the support of artificial intelligence. Theoretically, mobile health approaches aim to monitor acute or chronic diseases to overcome time and place restrictions so that patients with these diseases can take the necessary precautions to protect their health. In other words, mobile health practices aim to control the health of its users with the support of sensors, mobile applications, and location-tracking technologies. This research aims to examine the effects of nutrition on urine biochemistry and compare the two different measurement methods (laboratory and commercial strip). This means it is desired to bring a new direction to the literature. The study involved 42 women aged 20-30 from Turkey and examined the urinary excretion of calcium, vitamin C (smoker and non-smoker), sodium, and magnesium based on nutritional status. The obtained data were used in regression and correlation statistical analysis. All statistical analyzes were performed using IBM SPSS 28.0. This study provided valuable insights into the usefulness of urine strips and the impact of nutrition on urine excretion levels.