The transmission mechanism of monetary policy shocks in Türkiye
Türkiye'de para politikası şoklarının aktarım mekanizması
  1. Tez No: 893218
  2. Yazar: TAYFUN KURTİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma, 2006M1-2023M8 dönemi için Türkiye'de para politikası şoklarının belirlenmesini hedeflemekle birlikte bu şokların ana makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisini özellikle iki dışsal şok olan dünya tüketici fiyatı ve küresel talep ile iki yerel şok olan faiz oranı ve risk pirimi şoklarına odaklanarak ampirik olarak analiz etmektedir. Bu amaçla, ilk olarak blok dışsallık kavramını kullanarak yapısal VAR modelini kullanıyorum, ve bu modelden türetilen para politikasının sürpriz bileşenini yerel projeksiyon yönteminde etkilerini incelemek üzere ayırıyorum. Sonuçlar, faiz oranı şokunun fiyatları düşürdüğüne, yerel döviz kuruna değer kazandırdığına, ve üretimi hafif düşürdüğüne işaret etmektedir. Küçük açık bir ülke olarak Türkiye küresel göstergelerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Küresel fiyatlardaki ve üretimdeki artış, sırasıyla yerel fiyatları ve üretimi düşürmektedir. Son olarak, para politikası şokları beklenmedik bir şekilde hisse piyasasında artışa sebep olurken, tüketici kredilerini beklendiği gibi negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This paper, tries to identify the monetary policy shocks in Türkiye, and empirically analyzes the impact of them on main macroeconomic indicators for the period 2006M1-2023M8, specifically focusing on two external shocks of consumer prices and global demand, and two domestic shocks of interest rate and risk premium. For this purpose, I first employ structural VAR model with block exogeneity notion, and I distinguish the surprise component of monetary policy generated from SVAR model to analyze its impacts through local projection model. Results imply a positive interest rate shock decreases the prices, appreciates the domestic currency, and reduces the output slightly. Türkiye, being a small open economy is significantly affected by world indicators. An increase in world consumer price and world output increases domestic inflation and domestic output, respectively. Lastly, monetary policy shocks affect consumer credits negatively as expected, while unexpectedly increasing the stock market.