İnternetin öğretimsel amaçlı kullanımı ile ev eğitim kaynaklarının matematik ve fen başarısıüzerindeki etkisinin incelenmesi: Türkiye ve Singapur karşılaştırması
The effech of instructional use of internet and home educational resources on mathematics andscience achievement: Comparison of Türkiye and Singapore
  1. Tez No: 893237
  2. Yazar: ÜMMÜHAN AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİRHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Singapur'daki ev eğitim kaynakları ile internetin öğretimsel amaçlı kullanımının sekizinci sınıf öğrencilerin matematik ve fen başarılarına etkisini incelemektir. Bu kapsamda TIMSS 2019 uygulamasına Türkiye ve Singapur'dan katılan öğrencilerinin başarı testlerine verdikleri yanıt örüntüleri kullanılarak matematik ve fendeki yetenek kestirimleri belirlenmiştir. Sonrasında ise öğrenci anketinde yer alan internetin öğretimsel amaçlı kullanımı ile ev eğitim kaynaklarının matematik ve fen başarılarına etkileri yapısal eşitlik modeli analizleri ile incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular Singapur'daki ev eğitim kaynaklarının ve internetin öğretimsel amaçlı kullanımının Türkiye'dekinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermektedir. Singapur'da internetin öğretimsel amaçlı kullanımının matematik ve fen başarısı üzerinde olumlu bir etkisi söz konusu olmasına rağmen Türkiye'deki matematik ve fen başarısı üzerinde olumsuz etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ev eğitim kaynakları hem Türkiye'de hem de Singapur'da matematik ve fen başarısına olumlu bir etki yapmaktadır. Bu araştırma, ülkemizde internetin öğretimsel amaçlı kullanımının matematik ve fen başarısı üzerinde olumlu etki yaratmadığını raporlaması bakımından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of home educational resources and using internet for instructional purposes on eighth grade students' mathematics and science achievement in Türkiye and Singapore. In this context, mathematics and science ability estimations were determined by using the response patterns of students from Türkiye and Singapore who participated in TIMSS 2019. The findings of this study, in which structural equation modeling analyses were used, show that home educational resources and internet usage for instructional purposes in Singapore is significantly higher than in Türkiye. Although the use of the internet for instructional purposes had a positive effect on mathematics and science achievement in Singapore, it had a negative effect on mathematics and science achievement in Türkiye. The effect of home educational resources on math and science achievement is similar for both countries. Accordingly, the presence of home educational resources has a positive effect on achievement in both Türkiye and Singapore. This study is important in that it reports that the use of the Internet for instructional purposes in Tükiye does not have a positive effect on mathematics and science achievement.