Blok zinciri tabanlı dijital portfolyo uygulaması
Blockchain based digital portfolio application
  1. Tez No: 895437
  2. Yazar: EMRE BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAŞİM YURTTAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda çok fazla gelişim gösteren blok zinciri teknolojileri, eğitim, sağlık ve afet gibi alanlarda çok fazla kullanılırken, merkeziyetsizlik ve şeffaflık ilkeleri ile öne çıkmaktadır. Bir otoriteye sahip olmadan kendi kurallarına göre tarafsız olarak çalışan bir sistem, yazılımcıların ilgisini çekmektedir. Blok zinciri dağıtık yapısı itibariyle herhangi bir afet veya acil durumda çalışmaya devam ettiği için ilk akla gelen teknoloji olmaktadır. Bu durum blok zinciri teknolojisinin ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışmasında blok zinciri temelli bir karar destek sistemi modellemesi oluşturulmuştur. Bu modelleme de eğitim alanında bir karar destek sistemi tasarlanmış ve değerlendirilmiştir. Yapılan modellemede Ethereum blok zinciri kullanılmıştır. Ethereum blok zinciri üzerinde Remix IDE editörü kullanılarak, Solidity dilinde eğitim portfolyosuna ait akıllı kontratlar yazılmıştır. Ethereum test ağı-Ganache üzerinde bu akıllı kontratların maliyet analizleri ve üzerinde yazılım testleri yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda blok zinciri temelli bir karar destek sistemi modellemesi yapılmıştır. Acil durum, afet, sağlık, eğitim gibi otomatik karar mekanizmaları çalışan şeffaf ve merkeziyetsiz bir koordinasyon sistemi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Blockchain technologies, which have developed a lot in recent years, are widely used in areas such as education, health and disaster, and stand out with the principles of decentralization and transparency. A system that works impartially according to its own rules, without having any authority, attracts the attention of software developers. Blockchain is the first technology that comes to mind because it continues to work in case of any disaster or emergency due to its distributed structure. This situation has revealed the necessity of using blockchain technology in areas where it is needed. In this thesis study, a blockchain-based decision support system modeling was created. In this modeling, a decision support system in the field of education was designed and evaluated. Ethereum blockchain was used in the modeling. Smart contracts for the training portfolio were written in Solidity language using the Remix IDE editor on the Ethereum blockchain. Cost analysis and software tests of these smart contracts were carried out on the Ethereum test network-Ganache. As a result of this research, a blockchain-based decision support system modeling was made. A transparent and decentralized coordination system that works with automatic decision mechanisms such as emergencies, disasters, health and education has been proposed.