Köpeklerde atopik dermatitte kullanılacak aromaterapötik ürün formülasyonu geliştirilmesi
Development of aronatherapeutic product formulation to be used in atopic dermatitis in dogs
  1. Tez No: 893245
  2. Yazar: AYLİN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Köpekleri dünya çapında etkileyen kaşıntılı deri hastalığı olan atopik dermatit tedavi edilebilir olmadığı için ömür boyu sürecek tedavi yönetim planları geliştirilmelidir. Bu hastalığı etkili bir şekilde yönetmek için kaşıntı seviyesinin azaltması, ikincil enfeksiyonların tedavi edilmesi, yeniden enfeksiyonlara karşı kontrol sağlanması ve cilt bariyerinin iyileştirmesi gerekmektedir. Topikal tedavi bu süreçte önemli bir rol oynamaktadır ancak her zaman sistemik antibiyotiklere yardımcı bir tedavi olarak görülmüştür. Şampuan uygulaması, tedaviye destek olmak için etkilidir. Bu çalışmada at kuyruğu (Equisetum arvense L.) ekstraktı, defne yaprağı (Laurus nobilis L.) ekstraktı, huş yaprağı (Betula pendula Roth) ekstraktı, papatya (Matricaria chamomilla var. recutita (L.) Fiori) ekstraktı, ısırgan otu (Urtica dioica L.) ekstraktı, yeşil çay (Camellia sinensis (L.) Kuntze) ekstraktı, aloe vera (Aloe vera L.) ekstraktı, çay ağacı (Melaleuca alternifolia (Maiden&Betche) Cheel) yağı ve neem(Azadirachta indica A.Juss) yağı kullanılarak şampuan formülasyonu geliştirilmiştir. Şampuan köpeklerde görülen atopik dermatit için geliştirilmiş olup, temizleme etkisinin yanı sıra ile bakım içinde etkilidir. Geliştirilen şampuanın karakterizasyon ve kalite kontrol testleri yapılarak formülasyonun uygunluk düzeyi ve kararlılığı hakkında bulgular saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since atopic dermatitis, the itchy skin disease affecting dogs worldwide, is not curable, lifelong treatment management plans must be developed. To effectively manage this disease, it is necessary to reduce the level of itching, treat secondary infections, control reinfections and improve the skin barrier. Topical treatment plays an important role in this process but has always been seen as an adjunct to systemic antibiotics. Shampoo application is effective to support treatment. In this study, a shampoo formulation was developed using horsetail (Equisetum arvense L.) extract, bay (Laurus nobilis L.) leaf extract, birch (Betula pendula Roth) leaf extract, chamomile (Matricaria chamomilla var. recutita (L.) Fiori) extract, nettle (Urtica dioica L.) extract, green tea (Camellia sinensis (L.) Kuntze) extract, aloe vera (Aloe vera L.) extract, tea tree (Melaleuca alternifolia (Maiden&Betche) Cheel) oil and neem (Azadirachta indica A. Juss) oil. The shampoo has been developed for atopic dermatitis in dogs and is effective in care as well as cleansing effect. Characterisation and quality control tests of the developed shampoo were carried out and findings about the suitability and stability of the formulation were determined.