Morocco and Algeria's policies on the Israel-Palestine question Post-Arab spring: A Comparative analysis
Fas ve Cezayir'in İsrail-Filistin sorununa ilişkin Arap Baharı sonrası politikaları: Karşılaştırmalı analiz
  1. Tez No: 893246
  2. Yazar: ŞEYMANUR SULTAN BOZANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, Fas ve Cezayir'in 2011'den 2024'e kadar İsrail-Filistin meselesine yönelik dış politikalarının, Arap Baharı'nı takip eden dönemine odaklanarak, kapsamlı ve karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Tarihi, siyasi ve sosyal bağlamlarda derin kökleri olan İsrail-Filistin meselesi, bu iki Kuzey Afrika devletinden farklı yaklaşımlar görmüştür. Geleneksel olarak ılımlı bir duruş sergileyen Fas, son dönemde stratejik ve ekonomik çıkarların, özellikle de 2020 İbrahim Anlaşmalarının etkisiyle İsrail ile ilişkilerini“normalleştirmeye”yönelmiştir. Buna karşılık, Cezayir devrim tarihi ve sömürge karşıtı kimliğinden güç alarak, Filistin yanlısı bir duruş sergilemiştir. Bu çalışma, İsrail-Filistin sorununun tarihsel gelişimini inceleyerek, müteakip çatışmalar ve barış girişimleri gibi kilit olayları araştırmaktadır. Özellikle Arap Baharı olarak adlandırılan halk hareketlerinden sonra bölgesel dinamiklerin Fas ve Cezayir'in farklı politikalarını nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Bu tez, her iki ülkenin stratejik yaklaşımlarını, temel motivasyonlarını ve meseleye karşı geliştirdikleri politikaların sonuçlarını metodik bir karşılaştırmalı analiz ile ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Fas ve Cezayir'in İsrail-Filistin meselesinde karşılaştıkları zorlukları nasıl ele aldıklarına dair bir analiz sunarken, farklı siyasi ortamlarını ve bölgesel isteklerini de göz önünde bulundurarak mevcut literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, bölgesel siyasetin çok yönlü doğasını ve Arap dünyasında konuya yönelik farklı bakış açılarını anlamanın önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Fas ve Cezayir'in politikalarına dair incelikli bir bakış açısı sunarak, Orta Doğu jeopolitiği ve İsrail-Filistin sorununun süregelen zorluklarına dair daha geniş tartışmalara katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive comparative analysis of Morocco and Algeria's foreign policies towards the Israel-Palestine question from 2011 to 2024, with a specific focus on the period following the Arab Spring. The Israel-Palestine question, deeply rooted in historical, political, and social contexts, has seen varied responses from these two North African states. Morocco, traditionally maintaining a moderate stance, has recently shifted towards“normalization”of relations with Israel, influenced by strategic and economic interests, notably the Abraham Accords of 2020. In contrast, Algeria has upheld a staunchly pro-Palestinian stance, driven by its revolutionary history and anti-colonial identity. This study delves into the historical evolution of the question, exploring key events such as the subsequent conflicts and peace initiatives. It analyzes how regional dynamics, particularly after the Arab Spring, have impacted the distinct policies of Morocco and Algeria. This study illustrates the strategic approaches, underlying motivations, and implications of each country's position through a methodical comparative analysis. By offering a thorough analysis of how Morocco and Algeria navigate the challenges of the Israel-Palestine issue while taking into account their distinct political settings and regional aspirations, it aims to contribute to the existing studies. The findings underscore the importance of comprehending the multifaceted nature of regional politics and the diverse perspectives within the Arab world towards the issue. The objective of this study is to provide insight to larger conversations on Middle Eastern geopolitics and the ongoing challenges of the Israel-Palestine question by presenting a nuanced perspective on the policies of Morocco and Algeria.