Nükleer tıp sayım ve görüntüleme sistemlerinin rutin kalite kontrol testlerinin standartlara göre değerlendirilmesi
According to the standards of routine quality control tests of nuclear medicine counting and imaging systems evaluation
- Tez No: 893258
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIKAYA, PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumu tarafından hazırlanan“Radyoloji, Nükleer Tıp ve Radyoterapi Grubu Tıbbi Cihazların Kalite Uygunluk ve Kalite Kontrol Testleri Hakkında Yönetmelik”başlıklı yönetmeliğinde yer alan Kalite Uygunluk Testlerini TİTCK tarafından yetkinlik belgesi almış firmalar tarafından ve Kalite Kontrol Testlerini ise TİTCK tarafından yetkinlik belgesi almış kurum içerisinde bulunan Medikal Fizikçi tarafından veya yetkinlik belgesi olan firmalar tarafından yapılması ön görülmüştür. Testler için referans değerleri ve yöntem bulunmakta olup testlerin yapım aşaması ve kullanılacak ekipmanlar bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında Nükleer Tıp kliniklerinde kullanılan görüntüleme ve sayım cihazlarının Kalite Kontrol Testlerinde kullanılması gereken ekipman ve test yapım aşamalarının anlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the regulation titled“Regulation on Quality Compliance and Quality Control Tests of Radiology, Nuclear Medicine and Radiotherapy Group Medical Devices”prepared by the Turkish Medicine and Medical Devices Agency, Quality Compliance Tests must be carried out by companies that have received a certificate of competence from TITCK, and Quality Control Tests must be carried out by companies that have received a certificate of competence from TITCK. It is envisaged to be carried out by a Medical Physicist within the institution that has received a certificate of competence or by companies that have a certificate of competence. There are reference values and methods for the tests, but there is no construction phase of the tests and equipment to be used. In this thesis study, it is aimed to explain the equipment and test construction stages that should be used in Quality Control Tests of imaging and counting devices used in Nuclear Medicine clinics.