Artırılmış gerçeklik destekli drama eğitim programının çocukların sosyal bilgi işleme süreçlerine etkisi
The effect of augmented reality supported drama education program on children's social information processing
  1. Tez No: 893259
  2. Yazar: FATMA ALGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BETÜL ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, Artırılmış Gerçeklik Destekli Drama Eğitim Programının 60-72 aylık çocukların sosyal bilgi işleme becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, ön test-son test ve kalıcılık testine dayalı kontrol gruplu deney deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçüt örnekleme tekniğiyle, örneklem, 28 çocuk kontrol ve 28 çocuk deney grubu olmak üzere toplam 56 çocuktan oluşmaktadır. Deney grubuna, sekiz hafta süresince toplam 16 oturumluk Artırılmış Gerçeklik Destekli Drama Eğitim Programı uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Veri toplama sürecinde, çocuklara“Sosyal Bilgi İşleme Süreci Testi”ön test ve son test olarak uygulanmış, dört hafta sonra ise deney grubuna kalıcılık testi olarak tekrar uygulanmıştır. Bulgular, artırılmış gerçeklik destekli drama eğitim programının çocukların sosyal bilgi işleme becerilerini anlamlı şekilde geliştirdiğini ve bu becerilerin uzun vadede kalıcı olduğunu göstermiştir. Deney grubunda tepkilerin çeşitlendirilmesi ve yapılandırılması, tepki kararı ve değerlendirilmesi boyutlarında anlamlı gelişimler gözlemlenirken, kontrol grubunda bu alanlarda doğal gelişim süreci gözlenmiştir. Sonuçlar, artırılmış gerçeklik ve drama tabanlı eğitim programlarının okul öncesi eğitimde çocukların sosyal becerilerini geliştirmede etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of an augmented reality-supported drama education program on the social information processing skills of children aged 60-72 months. The study was conducted using a pre-test, post-test, retention test, experimental design with a control group. Using criterion sampling technique, the sample consisted of 56 children in total, with 28 children in the control group and 28 children in the experimental group. The experimental group participated in an augmented reality-supported drama education program over eight weeks, comprising 16 sessions, while the control group received no intervention. During the data collection process, the“Social Information Processing Interview-Preschool Version”was administered as pre-tests and post-tests to all children, and as a retention test to the experimental group after four weeks. The findings indicated that the augmented reality-supported drama education program significantly improved the children's social information processing skills and that these skills were retained in the long term. Significant improvements were observed in the experimental group in terms of diversifying and structuring responses, decision making, and evaluation of responses, whereas natural development was observed in these areas in the control group. The results suggest that augmented reality and drama-based education programs are effective methods for enhancing social skills in preschool education.