Türk toplumunda Arteria facialis varyasyonları, referans noktalara uzaklığı ve belirli noktalardaki çapının üç boyutlu BT anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of variation, distance to reference points and diameter at specific points of the facial artery with three dimensional CT angiography in Turkish population
- Tez No: 893265
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş: A. facialis, çene ve yüz bölgesinin arteriyel beslenmesinden sorumlu ana damardır. Bu arterin varyatif seyrinin bilinmesi, yüz bölgesine yapılan intraarteriyel dolgu enjeksiyonu gibi klinik uygulamalar sonrası komplikasyonların önlenmesi açısından fazlaca önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Türk toplumunda 3D BT görüntülerinde a. facialis'in anatomisini incelemek ve yüz bölgesine yapılacak işlemlerde oluşabilecek komplikasyonlara karşı elde edilen veriler ışığında klinisyenlere kılavuz oluşturmaktır. Yöntem: Çalışmaya 18 ile 65 yaş arası 72 erkek, 38 kadın olmak üzere 110 birey dahil edildi. Çalışma olguları Fuji PACS'tan Syngo.via (software version syngo.via VB30A_HF06, Siemens, Germany) iş istasyonuna yüklendi. İncelenen BT Anjiyografi görüntüleri üzerinden a. facialis'e ait çeşitli parametreler değerlendirildi. Bulgular: A. facialis tipleri sağda 13 solda 5 adet tip 1, sağda 92 solda 87 adet tip 3, sağda 1 solda 1 adet tip 4 ve sağ tarafta 2 adet tip 5 tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Facial artery is the main vessel responsible for the arterial nutrition of the jaw and face area. Knowing the variable course of this artery is great importance in preventing complications after clinical applications such as intra-arterial filler injection into the facial area. The aim of this study is to examine the anatomy of the facial artery in 3D CT images in the Turkish population and to provide guidance for clinicians in the light of the data obtained against complications that may occur in procedures to be performed on the facial area. Method: Individuals, 72 men and 38 women, between the ages of 18 and 65, were included in the study. Study cases were loaded Fuji PACS onto the Syngo.via (software version syngo.via VB30A_HF06, Siemens, Germany) workstation. Various parameters of the facial artery were evaluated through CT Angiography images. Results: Facial artery types 13 type 1, 92 type 3, 1 type 4 and 2 type 5 were seen on the right, while 5 type 1, 87 type 3 and 1 type 4 were seen on the left.