Arteria renalis'lerin bilgisayarlı tomografi anjiyografi ile incelenmesi ve klinik önemi
Examination of renal arteries via computed tomography angiography and clinical importance
- Tez No: 990927
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Böbrekleri besleyen renal arterler (RA), aorta abdominalis'ten ayrılan ve varyasyonları cerrahi işlemlerde komplikasyon riski taşıyan damarlardır. Bu çalışmanın amacı, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran 305 olgunun Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi (BTA) görüntüleri kullanılarak RA'ların varyasyon sıklığını, kökenlerini, çıkış seviyelerini, morfometrik özelliklerini belirlemek ve Trakya bölgesi popülasyonuna ait referans veriler oluşturmaktır. İncelenen tarafların %17,2'sinde aksesuar renal arter (ARA) saptanmıştır. ARA sıklığı erkeklerde kadınlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olup (p=0,002), en yaygın tip %77,1 ile aksesuar hilar arterdir. ARA'ların %65'i aorta abdominalis'ten köken almaktadır. Erken dallanma oranı %10,16 olarak belirlenmiştir. Sağ ana RA ortalama uzunluğu (50,73 mm), sol taraftan (36,05 mm) anlamlı derecede uzundur (p<0,001). Ayrıca erkeklerde damar uzunluğunun kadınlardan daha fazla olduğu ve yaşla birlikte arttığı gözlenmiştir (p<0,001). Ana RA ortalama çapı 4,95 mm olup erkeklerde kadınlara göre daha geniştir (p<0,001); ancak yaş ilerledikçe damar çapının azaldığı görülmüştür. Sol ana RA'nın çıkış açısı (79,32°) sağ tarafa (65,88º) göre daha geniştir ve bu açının yaşla birlikte arttığı saptanmıştır (p<0,001). Arterlerin en sık L1-L2 intervertebral disk aralığından (%26,56) köken aldığı, ileri yaşlarda ise çıkış seviyesinin daha kaudale kaydığı saptanmıştır (p<0,001). Bu çalışma, Türk toplumunda RA varyasyonlarının ve morfometrisinin literatürle uyumlu ancak bölgesel özellikler taşıyan verilerini ortaya koymuştur. Erkeklerde varyasyon sıklığının daha fazla olması ve yaşa bağlı morfometrik değişiklikler, cerrahi planlamada demografik faktörlerin önemini vurgulamaktadır. BTA ile preoperatif dönemde yapılan ayrıntılı vasküler anatomik değerlendirme, donör nefrektomisi ve endovasküler işlemlerde başarıyı artıran kritik bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
The renal arteries (RAs), which supply the kidneys, arise from the abdominal aorta and may exhibit anatomical variations that increase surgical risk. This study aimed to evaluate the frequency of RA variations, their origins, levels of origin, and morphometric characteristics using Computed Tomography Angiography (CTA) images of 305 patients who presented to Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Medicine Hospital, and to establish reference data for the Thrace region population. Accessory renal arteries (ARAs) were identified in 17.2% of the examined sides and were significantly more frequent in males than in females (p = 0.002). The most common type was the accessory hilar artery (77.1%), with 65% originating from the abdominal aorta, and the early branching rate was 10.16%. The mean length of the right main RA (50.73 mm) was significantly greater than that of the left (36.05 mm) (p<0,001) , and arterial length was greater in males and increased with age (p<0,001). The mean RA diameter was 4.95 mm and was larger in males (p<0,001) but decreased with advancing age. The angle of origin of the left main RA was wider than that of the right (79,32° vs. 65,88°) and increased with age (p<0,001). The most common level of origin was the L1–L2 intervertebral disc level (26.56%), with a caudal shift observed in older individuals (p<0,001). Overall, RA variations and morphometric characteristics in the Turkish population are consistent with the literature while demonstrating regional features. The higher variation frequency in males and age-related morphometric changes highlight the importance of demographic factors in surgical planning, and detailed preoperative vascular assessment using CTA is essential for donor nephrectomy and endovascular procedures.