Özel öğrenme güçlüğü olan ve olmayan çocuklarda plantar basınç dağılımı ve denge parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of plantar pressure distribution and balance parameters in children with and without specific learning disabilities
  1. Tez No: 893264
  2. Yazar: MERYEM SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ANAFOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma ÖÖG olan ve olmayan çocukların plantar basınç dağılımını ve denge parametrelerini karşılaştımak amacıyla yapıldı. Çalışmaya ÖÖG olan 20 çocuk (ÖÖG grubu) ve ÖÖG olmayan 20 çocuk (Kontrol grubu) olmak üzere toplam iki gruba ayrıldı. Çalışmaya APİ skoru normal olan çocuklar dahile edildi. Çalışmaya katılan çocukların sosyodemografik bilgileri alındı. Dengeyi değerlendirmek için PDÖ kullanıldı. Plantar basınç dağılımı için DİASU Dijital Analiz Sistemi (Diasu Company, Rome, Italy) kullanıldı. ÖÖG grubundaki çocukların PDÖ skorlarının, kontrol grubundaki çocuklara göre anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü (p0,05). Çalışmamızın sonucuna göre ÖÖG olan çocukların, ÖÖG olmayan çocuklara göre daha zayıf dengeye sahip olduğu görüldü. ÖÖG olan çocuklarda plantar basınç dağılımı ile denge arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the plantar pressure distribution and balance parameters of children with and without SLD. The study was divided into two groups as 20 children with SLD (SLD group) and 20 children without SLD (Control group). Children with normal FPI scores were included in the study. Sociodemographic information of the children participating in the study was obtained. PDS was used to assess balance. DIASU Digital Analysis System (Diasu Company, Rome, Italy) was used for plantar pressure distribution. It was observed that the PDS scores of the children in the SLD group were significantly lower than those in the control group (p0.05). According to the results of our study, it was seen that children with SLD had poorer balance than children without SLD. It was seen that there was no significant relationship between plantar pressure distribution and balance in children with SLD.