Türk popülasyonunda Apo B Sinyal Peptid Gen Polimorfozminin tespiti ile bunların Tip 2 diabetlilerde lipid profilleri ve glukoz seviyeleri ile ilişkisi
Apo B Signal Peptide Gene Polymorphisms in Turkish population and relations with lipid and glucose levels in type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 91427
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
6. ÖZET Çalışmamızda Türk popülasyonunda Apo B sinyal peptid SP 27 ( insertion ) ve SP 24 ( deletion ) polimorfizmini belirlemek ve bunların serum glukoz ve lipid seviyeleri ile ilişkilerini araştırmak amacı ile 91 Tip II ( NIDDM ) diabetli hasta ve 47 sağlıklı bireylerden kan alınarak Apo B sinyal peptid ins / del geni ve serum glukoz ile lipid seviyeleri incelenmiştir. Toplam 138 örnekten elde edilen serumlardan glukoz ve lipid seviyelerini tayin etmek için enzimatik metodlar, Apo B sinyal peptid SP 27 (ins) ile SP 24 (del) genlerini inceleyebilmek için Polimeraz Zincir Reaksiyonu ( PCR ) ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda Türk popülasyonunda SP 27 (ins ) aleline % 61.2, SP 24(del) aleline % 38.4, SP 29 ( ins* ) mutajenik aleline ise % 0.4 oranında rastlanmıştır. Sağlıklı bireylerde % 2.1 oranında olan SP 24 ( del ) alelinin Tip II ( NIDDM ) diabetli bireylerde % 14.3 olduğu belirlenmiş ve istatistiki olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bu alelin heterozigot durumda da beklendiği şekilde metabolik etkisi görülmüştür. Sinyal peptid alellerinin lipid seviyeleri ile ilişkisi incelendiğinde Tip II diabetli bireylerdekine benzer olarak hiperlipidemi tablosu gösteren bireylerde SP 24 ( del ) alelinin homozigot olduğu durumlarda lipid seviyelerinin istatistiki olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sinyal peptid 27/27 homozigot durumunda ise lipid seviyelerinin daha düşük olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlara göre Sinyal peptid 24 alelinin Türk toplumunda da aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklara yatkınlıkta önemli bir rol oynadığı izlenimi edinilmiştir. 63
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY We investigated the effects of apolipoprotein B signal peptid gene polymorphisms on glucose and lipid levels in Turkish population with non insuline dependent diabetes mellitus (NIDDM) patients. The study consisted of a study group of 91 patients with NIDDM. The control group of 47 individuals without any symptoms or history of diabetic disease. Polymerase Chain Reaction (PCR) and agarose jel electrophoresis techniques were used to determine the Apo B signal peptide gene polymorphisms. The most common allele encoded an apo B signal peptide of 27 amino acids (ins: SP 27), the next most frequent allele encoded a 24 amino acids signal peptide (del: SP 24) and the rarest allele encoded a 29 aminoacid signal peptide (ins: SP 29) that has been found in Turkish population. The relative frequencies of the SP 27, SP 24 and SP 29 alleles are % 61.2, %38.4 and % 0.04 respectively. Homozygotes for the SP 24 allele had significantly higher mean levels of lipids and glucose levels than SP 27 homozygots. Heterozygots for the SP 29 allele had higher lipid and glucose levels compared to homozygotes for the SP 27 or SP 24 alleles. Our findings have suggested that variations at the apo B locus SP 24 are the factors involved in predisposing diabetic patients to develop arterial disease. Conformation of the role of apolipoprotein B polymorphism especially SP 24 allele is a significant contributing factor to atherosclerosis in NIDDM would nevertheless warrant long- therm prospective studies. 64