Sıçanlarda deltametrin kaynaklı hepatotoksisitede propolisin koruyucu etkisi
Protective effect of propolis on deltametrin induced hepatoxicity in rats
  1. Tez No: 893301
  2. Yazar: TUĞBA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, deneysel deltametrin uygulaması ile intoksikasyon oluşturulmuş sıçanlarda, güçlü antioksidan etkili propolis uygulamasının karaciğer dokusundaki hasar ve oksidatif stres üzerindeki koruyucu etkisi araştırıldı. Çalışmada 32 adet erkek sıçan, dört farklı gruba gelişigüzel olarak dağıtıldı. Kontrol , Propolis (PROP, 100 mg/kg), Deltametrin (DEL, 1,28 mg/kg, 1/100 LD50), Propolis + Deltametrin (PROP+DEL, 100 mg/kg propolis + 1.28 mg/kg deltametrin) olarak intragastrik yolla uygulandı. Denemenin 15. gününde anestezi altında karaciğer dokusu alındı. Karaciğer dokusunda, biyokimyasal olarak oksidatif stres belirteçleri ve patolojik incelemeler yapıldı. Çalışma sonucunda deltametrin uygulanan gruplarda diğer gruplara göre MDA, TOS ve OSİ değerlerinde artış, GSH, TAS, SOD ve GSH-Px değerlerinde istatistiksel anlamda azalma tespit edildi. PROP+DEL grubunda (deltametrin öncesi propolis uygulaması ile) deltametrin grubuna göre MDA, TOS ve OSİ değerleri istatistiksel anlamda azalırken, GSH, SOD ve GSH-Px değerlerinde artış tespit edildi. Karaciğer patolojisinin değerlendirilmesinde deltametrin uygulanan grubun en yüksek hasar skoruna sahip olduğu görüldü. Karaciğer hasar skorunda PROP+DEL grubunda DEL grubuna göre istatistiksel anlamda azalma gözlendi. PROP grubunda MDA ve TOS düzeyinde azalma ve GSH, SOD, GSH-Px ve TAS değerlerinde artış görüldü. Antioksidan özelliğe sahip propolisin deltametrin ve deltametrin benzeri pestisit hasarına karşı koruyucu olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of propolis application, known for its strong antioxidant effect, on liver tissue damage and oxidative stress was investigated in rats intoxicated with deltamethrin application by experimental methods. The study included 32 male rats, which were randomly divided into four different groups: Control , Propolis (PROP, 100 mg/kg), Deltamethrin (DEL, 1,28 mg/kg, 1/100 LD50), and Propolis + Deltamethrin (PROP+DEL, 100 mg/kg propolis + 1.28 mg/kg deltamethrin). These were administered intragastrically. On the 15th day of the experiment, liver tissue was taken under anesthesia. Biochemical oxidative stress markers and pathological examinations were performed on the liver tissue. The study results showed that in the groups treated with deltamethrin, there was a statistically significant increase in MDA, TOS, and OSI values, while GSH, TAS, SOD, and GSH-Px values decreased compared to the other groups. In the PROP+DEL group (propolis application before deltamethrin), MDA, TOS, and OSI values decreased statistically significantly compared to the deltamethrin group, while GSH, SOD, and GSH-Px values increased. The highest damage score was observed in the group treated with deltamethrin. In the PROP+DEL group, a statistically significant decrease in liver damage score was observed compared to the deltamethrin (DEL) group. In the PROP group where propolis was applied, a decrease in MDA and TOS levels and an increase in GSH, SOD, GSH-Px and TAS values were observed. It was concluded that propolis, which has antioxidant properties, may be protective against deltamethrin and deltamethrin-like pesticide damage.