Hastane yatışı sırasında geriatri bilim dalına malnütrisyon için danışılan hastaların kapsamlı geriatrik değerlendirilmesive geriatrik sendromların hastane içi mortalite ile ilişkisi
- Tez No: 893309
- Danışmanlar: PROF. ASLI TUFAN ÇİNÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve Amaç: Dünyada artan yaşlı nüfus ile birlikte yaşlı hastaların değerlendirilmesi ve bakımı önem kazanmaktadır. Önemli geriatrik sendromlardan biri de malnütrisyon olup, doğru ve yeterli beslenme yaşlıların fonksiyonelliklerini devam ettirebilmelerinde ve kaliteli yaşamalarında önemli bir etkendir. Çalışmamızın amacı hastane yatışı sırasında tarafımıza malnütrisyon için danışılan 65 yaş ve üstü hastaların kapsamlı geriatrik değerlendirilmesi (KGD) ve malnütrisyon ve diğer geriatrik sendromların hastane-içi mortalite üzerine ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 15 Ekim 2018 ve 29 Nisan 2024 yılları arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatışı sırasında geriatri bilim dalına malnütrisyon için danışılan 65 yaş ve üstü 327 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, meslek, antropometrik ölçüleri, komorbiditeleri, kullandığı ilaçlar, hastaneye yatış nedenleri, son üç aydaki laboratuar değerleri ve önerilen beslenme ürünleri kayıt edildi. Nütrisyonel durumunu değerlendirmek amaçlı Mini Nutrisyonel Değerlendirme-Kısa Form (MNA-SF) ve Nutrisyonel Durum Kontrolü-CONUT skorlaması, kırılganlık durumunu değerlendirmek için FRAIL kırılganlık ölçeği, fonksiyonellik için Katz Günlük Yaşam Aktivitesi (GYA) ve Lawton-Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktivitesi skalası (EGYA),sarkopeni risk tarama amaçlı SARC-F skoru (Strength, Assistance in walking, Rise from a chair, Climb stairs, and Falls) , disfaji değerlendirilmesi için EAT-10 Yutma Fonksiyon Tarama Testi (Eating Assessment Tool), şahitli aspirasyon,yatakbaşı yutma testi,FEES-Yutmanın Fiber Optik Endoskopik Olarak Değerlendirilmesi (Flexible Endoscopic Evaluation of Swallowing),VFS (Videofloroskopik Yutma Çalışması) kullanıldı. Hastane yatış süresi, hastaların taburculuk ve mortalite durumları hastane bilgi yönetim sisteminde yer alan hasta çıkış verilerinden elde edildi.. KGD ve diğer tarama ölçeklerinin izlemde mortalite üzerine olan etkileri tek değişken analizleri ve çoklu değişken Cox regresyon analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: Değerlendirilen hastaların yaş ortalaması 80,9 ± 7,8 yıl olup, %51,7 (n:169) hasta kadın idi. Geriatrik sendromlar açısından değerlendirildiğinde, hastaların GYA skoruna göre %70`i (n:229) bağımlı , EGYA skoruna göre ise %72,5'i (n:237) bağımlı olarak saptandı. Malnütrisyon tarama açısından MNA-SF skoruna göre değerlendirdiğimizde %76,8 (n:251) hasta malnütre iken , CONUT skorlamasına göre %29,7 (n:97) hastanın malnütrisyon durumu ileri malnütre olarak değerlendirildi. SARC-F skoruna göre %97,9 (n:320) hasta sarkopeni açısından riskli, FRAIL skoruna göre %95,7 (n:313) hasta kırılgan idi. Tarafımıza danışılan ve oral yolla beslenen hastaların %4,2`i (n:14) oral nütrsiyon solusyonu (ONS) beslenme desteği alıyordu.Bize danışılmadan önceki beslenme durumlarını değerlendirdiğimizde mortalite gerçekleşen hastaların büyük kısmının beslenme desteği almayan hastalar olduğu görüldü (%43,5 vs. %60,9 , p=0,038) . Oral beslenmeyen hastaların %25,3`ü (n:85) nazogastrikle (NG), %7,7`i (n:26) perkutan endoskopik gastronomiyle (PEG), %0,3`ü (n:1) parenteral ve %3,0`ü (n:10) oral alımı yok olarak takip ediliyordu. Konsultasyon sonrası %59,3 (n:194) hasta ONS ile, %22,3 (n:73) hasta PEG ile, %17,4 (n:57) hasta NG ile ve %0,9 (n:3) hasta parenteral yolla beslenme desteği aldı.Taburcu olan hastaların büyük kısmı ONS alan hastalar idi ( %39,2 vs. %62,6 , p =0,002). ONS desteği başlamanın hastane-içi mortalite oranını azalttığı saptandı (p=0,010). Değerlendirilen hastaların %14,1`inde (n:46) izlemde mortalite saptandı. MNA-SF skoru sınıflamasına göre mortalitesi olan hastalarda malnütrisyon oranı daha fazla idi (%74,0 vs. 93,5 , p=0,005). Hayatta olmayan hastaların SARC-F değeri daha yüksek bulunmuş olup p=0,036 anlamlı idi. FRAIL skoruna göre değerlendirildiğinde mortalitesi olanların hepsinin kırılgan olduğunu görüldü ve bu bulgu istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,037). Yatışı sırasında tarafımıza danışılan hastaların laboratuar değerlerine baktığımızda hastane-içi mortalite gerçekleşen hastaların büyük kısmında plazma osmolaritenin hipertonik (%54,3 , p=0,037), bun (39 , p=
Özet (Çeviri)
Background and Aim: With the increasing elderly population in the world, the assessment and care of elderly patients have become increasingly important. One of the important geriatric syndromes is malnutrition, and proper and adequate nutrition is crucial for maintaining functionality and quality of life in the elderly. The aim of our study is to comprehensively assess geriatric patients aged 65 and older who were referred to us for malnutrition during their hospital stay and to evaluate the relationship between malnutrition, other geriatric syndromes, and in-hospital mortality. Materials and Methods: This study included 327 patients aged 65 years and older who were referred to the Geriatrics Department for malnutrition during their hospital stay at Marmara University Pendik Training and Research Hospital between October 15, 2018, and April 29, 2024. Patients' age, gender, marital status, occupation, anthropometric measurements, comorbidities, medications used, reasons for hospitalization, laboratory values in the last three months, and recommended nutritional products were recorded. The Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF) and Controlling Nutritional Status - CONUT scoring were used to evaluate nutritional status, the FRAIL scale for frailty, the Katz Index of Independence in Activities of Daily Living (ADL) and Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living (IADL) scale for functionality, the SARC-F score (Strength, Assistance in walking, Rise from a chair, Climb stairs, and Falls) for sarcopenia risk screening, the EAT-10 Swallowing Function Screening Test (Eating Assessment Tool) ,witnessed aspiration, bedside swallowing test and FEES (Flexible Endoscopic Evaluation of Swallowing) and VFS (Videofluoroscopic Swallowing Study) for dysphagia assessment. Hospitalization duration, discharge and mortality status of the patients were obtained from the patient discharge data in the hospital information management system. The effects of comprehensive geriatric assessment (CGA) and other screening scales on mortality during follow-up were evaluated with univariate analyses and multivariate Cox regression analyses. Results: The mean age of the patients evaluated was 80.9 ± 7.8 years and 51.7% (n: 169) patients were female. When evaluated in terms of geriatric syndromes, 70% (n: 229) of the patients were found to be dependent according to the ADL score and 72.5% (n: 237) were found to be dependent according to the EGYA score. Regarding malnutrition screening, 76.8% (n=251) of the patients were malnourished according to the MNA-SF score, while 29.7% (n=97) were severely malnourished according to the CONUT score. According to the SARC-F score, 97.9% (n=320) of the patients were at risk for sarcopenia, and 95.7% (n=313) were frail according to the FRAIL score. Of the patients who were consulted and fed orally, 4.2% (n: 14) were receiving oral nutritional support with solution (ONS). When we evaluated their nutritional status before consulting us, it was seen that the majority of the patients who died were those who did not receive nutritional support (43.5% vs. 60.9%, p=0.038). Of the patients who were not fed orally, 25.3% (n: 85) were followed up with nasogastric (NG), 7.7% (n: 26) with percutaneous endoscopic gastronomy (PEG), 0.3% (n: 1) with parenteral and 3.0% (n: 10) with no oral intake. After consultation, 59.3% (n: 194) patients received ONS, 22.3% (n: 73) patients received PEG, 17.4% (n: 57) patients received NG and 0.9% (n: 3) patients received parenteral nutritional support. The majority of patients discharged were those who received ONS (39.2% vs. 62.6%, p = 0.002). It was found that initiating ONS support reduced the in-hospital mortality rate (p = 0.010). Mortality was detected in 14.1% (n:46) of the evaluated patients during follow-up. According to the MNA-SF score classification, the rate of malnutrition was higher in patients with mortality (74.0% vs. 93.5%, p=0.005). The SARC-F value of patients who were not alive was found to be higher, p=0.036 was significant. According to the FRAIL score, all patients who died were frail, and this finding was statistically significant (p=0.037). Laboratory values of patients referred to us during hospitalization showed that patients with in-hospital mortality had higher plasma osmolality (hypertonic) (54.3%, p=0.037), BUN (39, p=