Bauhaus ve Vkhutemas okullarının eğitim planlarının karşılaştırılması
Comparison of the education plans of Bauhaus and Vkhutemas schools
- Tez No: 893315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SAĞDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma hem tarihsel hem de misyon açısından birbirleriyle paralellik gösteren iki önemli tasarım okulu olan Bauhaus ve Vkhutemas Tasarım Okulları'nın eğitim modellerini karşılaştırmayı ve benzerlikleri ile farklılıklarını detaylı bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır. Bauhaus ve Vkhutemas, 20. yüzyılın başlarında modern tasarım ve mimarlık alanında büyük etkiler yaratmış, sanat ve teknolojiyi bir araya getiren okullar olarak bilinir. Bu iki okul, hem bulundukları dönemin kültürel ve siyasi atmosferinden etkilenmiş hem de bu atmosferi şekillendirme konusunda önemli roller üstlenmiştir. Bauhaus'un eğitim modeli, disiplinler arası bir yaklaşımla sanatı, el sanatlarını ve teknolojiyi birleştirerek, öğrencilerin hem teorik hem de pratik beceriler kazanmalarını sağlamıştır. Vkhutemas'ın eğitim modeli ise, Sovyet ideolojisinin etkisi altında, sanatı ve teknolojiyi birleştirerek kolektif çalışma ve üretim süreçlerine vurgu yapmıştır. Bauhaus ve Vkhutemas, her ne kadar farklı ideolojik ve kültürel bağlamlarda faaliyet göstermiş olsalar da modern tasarım ve mimarlık alanında ortak bir misyona sahip olmuşlardır. Her iki okul da sanatın ve tasarımın toplum üzerindeki etkisini artırmayı, estetik ve fonksiyonel değerleri birleştirerek daha iyi bir yaşam ortamı yaratmayı amaçlamıştır. Tezin ilk bölümünde, Almanya'da Walter Gropius'un önderliğinde kurulmuş olan Bauhaus Tasarım Okulu'nun eğitim modeli detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, Bauhaus'un etkisi altında üretilen önemli yapı örnekleri incelenmiş ve bu yapıların tasarımında Bauhaus ekolünün izleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, Sovyetler Birliği'nde kurulan Vkhutemas Tasarım Okulu'nun eğitim modeli ele alınmıştır. Bu bölümde, Vkhutemas'ın etkisiyle üretilen önemli yapı örnekleri de incelenmiş ve bu yapıların tasarımında okulun ideolojik ve pedagojik etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde ise, Bauhaus ve Vkhutemas Tasarım Okulları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar özetlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, her iki okulun eğitim modellerini karşılaştırarak, modern tasarım eğitiminin nasıl evrildiğini ve bu evrimin günümüz tasarım anlayışına nasıl katkıda bulunduğunu anlamak açısından önemli bilgiler sunmaktadır. Bu tez, bu iki öncü okulun eğitim modellerini detaylı bir şekilde ele alarak, modern tasarımın kökenlerine dair derinlemesine bir anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare and detail the educational models of two significant design schools, Bauhaus and Vkhutemas, which are parallel both historically and mission-wise. Bauhaus and Vkhutemas, which emerged in the early 20th century, are renowned for their profound impacts on modern design and architecture, integrating art and technology. Both schools were influenced by the cultural and political atmospheres of their times and played crucial roles in shaping these contexts. The educational model of Bauhaus, founded by Walter Gropius in Germany, adopted an interdisciplinary approach that combined art, crafts, and technology, enabling students to acquire both theoretical and practical skills. In contrast, Vkhutemas, established under Soviet ideology, emphasized collective work and production processes while integrating art and technology. Although Bauhaus and Vkhutemas operated within different ideological and cultural frameworks, they shared a common mission in modern design and architecture. Both schools sought to enhance the impact of art and design on society by merging aesthetic and functional values to create better living environments. The first section of the thesis provides a detailed examination of the Bauhaus Design School's educational model, focusing on its approach and the significant architectural examples produced under its influence. This analysis highlights the design traces of the Bauhaus school. The second section explores the educational model of the Vkhutemas Design School, established in the Soviet Union, and examines important architectural examples produced under its influence, detailing the ideological and pedagogical impacts on the design. The conclusion summarizes the similarities and differences between Bauhaus and Vkhutemas. The findings offer valuable insights into how the educational models of these schools have evolved and contributed to contemporary design understanding. This thesis aims to develop a comprehensive understanding of the origins of modern design by thoroughly analyzing the educational models of these two pioneering institutions.