Türkiye'de afetzedelerin afet sonrası sivil toplum örgütlerine ve sosyal devlete ilişkin algılarının değerlendirilmesi: Soma örneği
Evaluation of disaster victims' perceptions of civil society organizations and the social state afer a disaster in Turkey: Soma example
- Tez No: 893354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'de afetzedelerin afet sonrası sivil toplum örgütlerine ve sosyal devlete ilişkin algılarının değerlendirilmesini konu edinen bu çalışmada Soma maden kazasında birinci derece yakınını kaybeden 20 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel bir araştırma olarak planlanan tezde afetzedelerin algılarını bütüncül ve gerçekçi bir biçimde ele alabilmek için durum çalışması kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile kategorilere ayrılmış ve her bir kategori de kendi içerisinde temalara ayrılmıştır. Ülkemizdeki maden kazalarının önlenebilmesi adına afet öncesinde verilecek olan hizmetlere daha fazla yoğunlaşılması ve ilgili denetimlerin aksatılmadan yapılması büyük önem arz etmektedir. Yapılan çalışma sonucunda katılımcıların algılarının afet sürecindeki dönemlere göre değişiklik gösterdiği görülmüştür. Sivil toplum örgütlerinin ve sosyal devletin Soma maden kazasında iş birliği içerisinde çalışmalar yürüttüğü tespit edilmiştir. Sosyal çevrenin yaklaşımı afetzedelerin günlük hayatına dönme sürecini önemli ölçüde etkilemektedir. Afetzedelere verilen psikososyal desteklerde süreklilik ilkesinin gözetilmemesinin olumsuz algılara yol açtığı görülmektedir. Sağlanacak olan ekonomik yardımların adaletli bir biçimde dağıtılmasının önemli olduğu afetin yol açmış olduğu kargaşadan dolayı yardım sağlayıcı kurumlar arasında iletişim problemlerinin oluşabileceği görülmüştür. Bu nedenle adaletli bir şekilde hizmetlerin ulaştırılabilmesi ve olumsuz etkilerin kontrol altına alınabilmesi konusunda sosyal hizmet uzmanlarına büyük rol ve sorumluluklar düşmektedir. Aynı zamanda afet sonrasında gerçekleştirilen sosyal etkinliklerin toparlanmayı ve gelişmeyi olumlu olarak desteklediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the perceptions of disaster victims regarding non-govermental organizations and social state in post-disaster period in Turkey. In this study, interviews were conducted with 20 participants who lost their first-degree relatives in the Soma mine accident. In the thesis, which is planned as qualitative research, a case study was used in order to address the perceptions of disaster victims in a holistic and realistic manner. The data obtained were categorized by content analysis method and each category was divided into themes. In order to prevent mining accidents in our country, it is of great importance to focus more on the services to be provided before the disaster and to carry out the relevant inspections without interruption. As a result of the study, it was observed that the perceptions of the participants varied according to the periods during the disaster process. It was determined that non-governmental organizations and the social state carried out activities in cooperation in the Soma mining accident. At the same time, the approach of the social environment significantly affects the process of disaster victims' return to their daily lives. It is seen that failure to observe the principle of continuity in psychosocial support provided to disaster victims leads to negative perceptions. It has been observed that it is important to distribute the economic aids to be provided in a fair manner and that communication problems may occur between the aid provider institutions due to the chaos caused by the disaster. For this reason, social workers have great roles and responsibilities in delivering services in a fair manner and controlling the negative effects. At the same time, it is seen that social activities carried out after the disaster support recovery and development positively.