21.Yüzyılda Türkiye'in kamu diplomasisinde uluslararası kültür sanat sergilerinin rolü ve önemi (2000-2024)
In the 21st century, the role and importance of international culture-art exhibitions in Türkiye's public diplomacy (2000-2024)
- Tez No: 893355
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜSTÜNİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
“21.Yüzyılda Türkiye'nin Kamu Diplomasisinde Uluslararası Kültür Sanat Sergilerinin Rolü ve Önemi”başlıklı tez çalışması, bir ülkenin sahip olduğu tarihî ve kültüreldeğerlerini dünyaya etkili bir şekilde sunma fırsatı sağlayan“kültüreldiplomasinin”ülkemize olan katkısını incelemeyi amaçlamaktadır. Buaraştırmanın kapsamı, 2000-2024 yılları arasındaki T.C. Kültür ve TurizmBakanlığı tarafından yurt dışında düzenlenen sergiler, Yunus Emre Enstitüsü'nünuluslararası sanat projelerinden Covidoskop projesi, İKSV (İstanbul KültürSanat Vakfı) tarafından düzenlenen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu başta olmaküzere çeşitli etkinlikler ile sınırlandırılmıştır. Tez çalışması, buna ekolarak, MEB İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünün“CumhuriyetinKuruluşunun 100. Yılı”kutlamaları vesilesiyle ABD, Türkmenistan veMacaristan'da düzenlediği“Türkiye Dokuma Atlası”ve“Türkiye'den Macaristan'aMotiflerin Dili”sergi ve defilelerini vaka çalışması olarak ele almış olup tümbu çalışmaların ülkemizin kültürel diplomasisine olan etkilerini tartışmaktadır. doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis,“The Role and Importance of International Culture and Art Exhibitions in Turkey's Public Diplomacy in the 21stCentury”, aims to examine the contribution of“culturaldiplomacy”, which enables a country to effectively present its historicaland cultural values to the world, to our country. The scope of this research islimited to the exhibitions organised abroad by the Turkish Ministry of Cultureand Tourism between 2000 and 2024, the Covidoskop project, one of theinternational art projects of the Yunus Emre Institute, and the Venice BiennaleTurkey Pavilion organised by İKSV (Istanbul Foundation for Culture and Arts). Inaddition to this, the thesis also deals with the“Fabric Atlas ofTürkiye”and“The Language of Motifs from Turkey to Hungary”exhibitions and fashion shows organised by the MEB Istanbul Beylerbeyi SabancıOlgunlaşma Institute in the USA, Turkmenistan and Hungary on the occasion ofthe“100th Anniversary of the Founding of the Republic”celebrationsas case studies and discusses the effects of all these activities on thecultural diplomacy of our country.