Para arzının belirlenmesi ve kontrolünde Merkez Bankası'nın etkinliği (1980 sonrası Türkiye deneyimi)
The Effect of the central bank at the controlling and the regulation (determining) of the money supply process
- Tez No: 89336
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Para Arzının Belirlenmesi ve Kontrolünde Merkez Bankasının Etkinliği adlı bu yüksek lisans tezi üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde; Merkez Bankası, para arzı ve değişik para arzı görüşleri, parasal taban, rezerv para, para çoğaltanı ve Merkez Bankası parasal göstergeleri konuları ele alınmıştır. İkinci Bölümde ağırlıklı olarak para otoritelerinin para arzını kontrol etmede kullandıkları ve kullanabilecekleri araçlar mümkün olduğu kadar geniş bir biçimde açıklanmıştır. Son bölümde ise önceki bölümlerde açıklanan teorik bilgiler ışığında ampirik bir çalışma yapılmıştır. Bu ampirik çalışmanın ortaya koyduğu somut veriler, tezin sonuç bölümünde genel bir değerlendirmeye tabi tutularak, para otoritelerinin para arzını kontrolde güçlü araçlara sahip olmalarına rağmen, bunu çok değişik ve çoğu kere kendi dışında oluşan nedenlerden dolayı pek gerçekleştiremedikleri vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis named“ The effect of the central bank at the controlling and the regulation of the money supply process ”consists of three main parts. In the first part, Central banking, determinants of money stock, money multiplier, reserve money, monetary base, central bank money have been studied. In the second part Instruments of the Money Politics have been explained. The second part contains various money policy instruments for example open market operation, diskount rate, selective kredit policy, moral suasion and Gentlement's agrements, etc. In the third part of the thesis the efficiency of the central bank in Turkey on the determination of money supply have been analysed.