Sağlık çalışanlarının deri kanserine ilişkin sağlık inançları ve deri kanseri riskleri
Health beliefs of healthcare professionals regarding skin cancer and their skin cancer risks
  1. Tez No: 893380
  2. Yazar: VOLKAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN KONAKÇI, DOÇ. DR. ÖZÜM ERKİN GEYİKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının deri kanserine ilişkin sağlık inançları ve deri kanseri risklerini belirlemektir. Kesitsel tipte tanımlayıcı araştırma, Mart 2023-Kasım 2023 tarihleri arasında 216 sağlık çalışanı ile Ankara'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinde gerçekleştirildi. Veriler toplamada Sağlık Çalışanlarının Tanıtıcı Özellikleri Formu, Sağlık Çalışanlarının Deri Kanseri Hakkında Bilgi ve Uygulamaları Formu, Deri Kanserinde Sağlık İnanç Modeli Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve parametrik olmayan testler kullanıldı. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının %45,8'i 27-32 yaş grubundaydı ve %78,7'sinin kadındı. Sağlık çalışanlarının %68,1'inin üniversite mezunu olduğu ve çoğunluğunun (%85,2) hemşire olduğu belirlendi. Sağlık çalışanlarının %27,8'i sıklıkla bronzlaştığını, %96,8'inin ailesinde bilinen bir deri kanseri öyküsü olmadığını, %69,9'u ise kendilerini hastalığa yakalanma riskinin düşük olduğunu belirtti. Sağlık çalışanlarının %78,2'sinin yapılması gereken cilt kanseri taramalarını bilmediği, %89,8'inin ise herhangi bir eğitim almadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the health beliefs and skin cancer risks of healthcare professionals working in a training and research hospital. The study is a descriptive cross-sectional type of research.was performed with 216 people with health workers between March 2023 and November 2023. The Descriptive Characteristics of Health Care Professionals Form, the Health Workers' Knowledge and Practices About Skin Cancer Form, and the Health Belief Model Scale in Skin Cancer were used to collect data. Descriptive statistics and non-parametric tests were used for data analysis. Of the health workers, 45.8% of the adults who participated in the study were between 27-32 years old and 78.7% were women. It was determined that 68.1% of healthcare professionals were university graduates and the majority (85.2%) were nurses. Of the health professionals, 27.8% reported tanning frequently, 96.8% had no known family history of skin cancer, and 69.9% considered themselves at low risk of developing the disease. It was determined that 78.2% of health workers did not know about skin cancer screenings that had to be performed and 89.8% did not receive any training. The findings showed that there was a statistically significant difference between the perceived sensitivity.