Sathi kaplama tasarımının mekanistik-ampirik yöntemler ile değerlendirilmesi
Evaluation of chip seal design with mechanistic empirical methods
  1. Tez No: 893385
  2. Yazar: UĞUR HALAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ORUÇ, DOÇ. DR. MURAT BOSTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sathi kaplamalar, trafik hacminin düşük olduğu yollarda sıklıkla kullanılan bir esnek üst yapı çeşididir. Ülkemizde sathi kaplamalı yolların yapısal tasarımında, taban zemini esneklik modülü (MR) ve T8.2 değerlerinin esas alındığı AASHTO yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem yük, yükleme durumu, temas gerilmesi, tabaka malzemelerinin özellikleri ve çevresel koşullar gibi parametrelerin değişimine yeterince uyum sağlayamamaktadır. Bu çalışmada AASHTO tasarım grafiğinden farklı T8.2 ve farklı MR değerleri için okunan alt temel kalınlıklarına bağlı olarak üretilen 101 farklı kesitin mekanik analizi yapılmış ve ampirik transfer denklemleri ile tekerlek izinde oturmaya bağlı yol ömrü değerleri hesaplanmıştır. Hesaplanan değerler AASHTO yöntemi ile hesaplanan yol ömrü değerleri ile kıyaslanmış ve AASHTO yöntemi ile uyumlu ampirik transfer denklemlerinin bulunması amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca 101 adet kesit için hesaplanan mekanik tepkiler ile T8.2 değerleri bir dağıtım grafiğinde birleştirilerek oluşan eğri denkleminden ampirik transfer denklemi katsayıları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chip seals are a type of flexible pavement frequently used on roads with low traffic volume. In our country, the AASHTO method, based on subgrade elastic modulus (MR) and T8.2 values, is used in the structural design of chip seals. This method cannot adequately adapt to changes in parameters such as load, loading type, contact pressure, properties of layer materials and environmental conditions. In this study, mechanical analysis of 101 different sections produced depending on the subbase thicknesses read for different T8.2 and different MR values from the AASHTO design chart was studied, and pavement life values due to rutting failure were calculated with empirical transfer equations. The calculated values were compared with the T8.2 values of the AASHTO method and aimed to find empirical transfer equations compatible with the AASHTO method. In the study, empirical transfer equation coefficients were obtained from the resulting curve equation by combining the mechanical responses calculated for 101 cross-sections and T8.2 values in a distribution graph.