Bir üniversitede çalışan idari personelin genel afete hazırlık inanç düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
An investigation of general disaster preparedness belief levels of administrative staff working in a university according to some variables
- Tez No: 893386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA AYDIN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, bir üniversitede çalışan idari personelin genel afete hazırlık inanç düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Karabük Üniversitesi'nde 25 Aralık 2023- 31 Mart 2024 tarihleri arasında çalışan ve dahil kriterlerine uyan 523 idari personel ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler, ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Sağlık İnanç Modeline Dayalı Genel Afete Hazırlık İnanç Ölçeği'' kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Araştırma verileri, gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra yazılı onamları alınan idari personelden yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Araştırma kapsamında veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 26 programında, tanımlayıcı istatistiklerin (yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler) yanı sıra, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sağlık İnanç Modeline Dayalı Genel Afete Hazırlık İnanç Ölçeği toplam puan ortalaması 114,57±14,70 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive type to examine the general disaster preparedness belief levels of the administrative staff working in a university according to some variables. The study was completed with 523 administrative staff who worked at Karabuk University between December 25, 2023, and March 31, 2024, and met the inclusion criteria. The data were collected by the researcher using the“Personal Information Form”and the“General Disaster Preparedness Belief Scale Based on the Health Belief Model”. The research data were collected by face-to-face interview technique from the administrative staff whose written consent was obtained after the necessary information was given. Within the scope of the research, the data were evaluated in SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 26 program using descriptive statistics (percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values) as well as independent sample t-test and one-way analysis of variance. The total mean score of the General Disaster Preparedness Belief Scale Based on the Health Belief Model was obtained as 114.57±14.70.