Local scour reduction around bridge piers by using nanomaterials
Köprü ayahları etrafında oluşan yerel oyılmanın nano malzeme kullanılarak azaltılması
  1. Tez No: 893397
  2. Yazar: ABUBAKER SAMI DHEYAB DHEYAB
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yerel oyulma,, köprü başarısızlıklarına katkıda bulunan önemli bir faktördür. Bu fenomen, köprünün ayakları etrafındaki sedimanların akışı tarafından neden olan erozyon kuvvetinin sonuçlarına işaret eder. Bu çalışma, düzensiz bir kum yatağının yatağını koruma ve oyulma duyarlılığını azaltma amacıyla yenilikçi bir yöntem geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, nanomalzemeler, özellikle nano kil ve nanosilika kullanılarak deneysel bir araştırma yapılmıştır. Farklı oranlardaki nanomalzemeler (nano kil ve nanosilika), çeşitli hidrolik koşullar altında kumla karıştırıldı ve üç farklı ayak çapı kullanıldı. Sonuçlar, nanomalzemelerin yerel oyulma derinliğini azaltmak için alternatif bir çözüm olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Nanomalzeme (nano kil ve nanosilika), kumla karıştırılarak etkili bir şekilde kullanılabilir. Deneysel gözlemler, yerel oyulma derinliğinin maksimum azalma oranının nanosilika-kum yatağı durumu için %59,6 ve nanokil-kum yatağı durumu için %68 olduğunu ortaya koymaktadır. Nanomalzemelerin en uygun oranları belirlenmiştir. Ayrıca, bu çalışma, yerel oyulma ile ilgili çeşitli faktörler üzerinde nanomalzemelerin (nano kil ve nanosilika) kullanımının etkisini göstermiştir. Son olarak, tahmin denklemleri, bu çalışmada elde edilen verilere dayalı olarak nanomalzemelerden (nano kil ve nanosilika) oluşan bir yatakta yerel oyulma derinliğini tahmin etmek için türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local scour is a significant factor that contributes to bridge failures. Local scour occurs when the flow of water over bridge piers causes erosion and transports sediments around the piers of the bridge. This study aimed to investigate the influence of nano materials on the local scour mechanism. To achieve this, an experimental investigation was conducted using nanomaterials, specifically nano clay and nano-silica. Under varied hydraulic circumstances and with three different pier diameters, sand was mixed with different fractions of nanomaterials: nano clay and nano-silica. The findings indicate that nanomaterials have the potential to serve as an alternative approach for mitigating the extent of local scour. The effective utilization of nanomaterials, such as nano clay and nano-silica, can be achieved by adding them into sand through mixing. Experimental observations revealed that the maximum reduction ratio of local scour depth is 59.6% for the nanosilica-sand bed case and 68% for the nanosilica-sand bed case. The optimal ratios of nano materials have been determined. In addition, this investigation has demonstrated the impact of using nano materials (nano clay and nanosilica) on various factors related to local scour. Finally, the prediction equations were developed using data obtained from experimental investigation to determine the depth of local scour in a bed of nano materials (nanosilica and nanoclay) and non-uniform sand.