Eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı 1-3 yaş çocuğu olan kadınlarda postpartum kilo durumu ve ilişkili sosyokültürel özellikler
Postpartum weight status and associated sociocultural characteristics in women with 1-3 year-old children enrolled in a family health center
- Tez No: 893396
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KURDAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA YELDA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Eğitim Aile Sağlığı Merkezinde (EASM) kayıtlı kadınların postpartum kilo durumlarının ve postpartum kilo durumlarıyla ilgili sosyodemografik ve sosyokültürel etkilerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın evrenini EASM'de üç birime kayıtlı 1-3 yaş çocuğu olan tüm kadınlar oluşturdu. Kriterlere uyan tüm kadınlar aranıp EASM ye davet edildi, gelemeyen tüm kadınlara online anket gönderildi. 1-3 yaş arası çocuğu olan kadınların tamamının hedeflendiği çalışma 142 kişi ile tamamlandı. Katılımcılara sosyodemografik anket formu,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Kiloya İlişkin Kendini Damgalama Ölçeği”uygulandı. Bulgular: Kadınların yaş ortalaması 32,4±4,9, postpartum kilo tutulumu ortalaması 4,72±6,83, gebelikte aldığı kilo ortalaması 13,57±5,79 bulundu. Gebelik öncesi obez VKİ oranı %9,20 iken, sonraki obez VKİ oranları %19, 7 dir. Vücut kitle indeksi kilolu ve obez olan kadınlarda postpartum kilo tutulumu daha yüksek saptandı (7,97±8,63, p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the postpartum weight status of women enrolled in the Education Family Health Center (EFHC) and the sociodemographic and sociocultural influences on postpartum weight status. Materials and Methods: The study population consisted of all women with children aged 1-3 registered in three units of EFHC. All women who met the criteria were called and invited to EFHC, and an online questionnaire was sent to all women who could not attend. The study, which targeted all women with children aged 1-3, was completed with 142 participants. Participants were administered a sociodemographic questionnaire, the Multidimensional Perceived Social Support Scale, and the Weight Self-Stigma Scale. Results: The mean age of the women was 32.4±4.9 years, postpartum weight retention was 4.72±6.83, and mean weight gain during pregnancy was 13.57±5.79. While the pre-pregnancy obese BMI rate was 9.20%, the post-pregnancy obese BMI rate was 19.7%. Postpartum weight retention was higher in women with overweight and obese BMI (7.97±8.63, p0.05).