Novel mathematical models for optimizing humanitarian relief logistics with truck-UAV collaboration
Kamyon-İHA işbirliği ile insani yardım lojistiğinin optimizasyonu için yeni matematiksel modeller
  1. Tez No: 893400
  2. Yazar: ZEYNEP YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN METE, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ELİGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Afet sonrası müdahalelerin etkili ve hızlı olması önemlidir. Günümüzde insansız hava araçları (İHA), yardım malzemelerini ulaşılması zor bölgelere ulaştırarak ve süreci kolaylaştırarak bu alanda önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla İHA'ların bu alanlara dahil edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, afet sonrası insani yardım lojistiğini kolaylaştırmak amacıyla bu tezde çok depolu araç rotalama problemi (ÇDARP) için matematiksel modeller önerilmiştir. İlk modelde, önce-kümele sonra-rotala yaklaşımını ve İHA'ları entegre ederek literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu model, insani yardım lojistiği için gereken zamanı en aza indirmeyi amaçlamaktadır. GAMS/CPLEX matematiksel programlama paketi kullanılarak çözülmüştür. Modelin geçerliliği için açıklayıcı bir örnek ve literatürden bir vaka ile test edilmiştir. Diğer taraftan, ikinci model toplam dağıtım süresini en aza indirmeyi amaçlamakta ve bozulabilir malların dağıtımını da dikkate almaktadır. Bu model Python programlama dilindeki Gurobi kütüphanesi kullanılarak kodlanmış ve modelin sonuçları analiz edilmiştir. Dolayısıyla bu tez, matematiksel modellerle insani yardım lojistiği alanında yeni çerçeveler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is important that post-disaster interventions are effective and fast. Nowadays, unmanned aerial vehicles (UAVs) play an important role in this area by delivering relief supplies to hard-to-reach areas and facilitating the process. Therefore, it is crucial to incorporate UAVs in these areas. In this context, in order to facilitate post-disaster humanitarian relief logistics, this thesis proposed mathematical models for the multi-depot vehicle routing problem (MDVRP). In the first model, it contributes to the literature through applying the cluster-first route-second approach and integrating UAVs. This model aims to minimize the time required for humanitarian relief logistics. It is solved using the GAMS/CPLEX mathematical programming package. The validity of the model is tested with an illustrative example and a case from the literature. On the other hand, the second model aims to minimize the total distribution time and also considers the distribution of perishable commodities. This model is coded using the Gurobi library in the Python programming language, and the results of the model are analyzed. Hence, the developed mathematical models with the scope of this thesis presented new frameworks in the field of humanitarian logistics.