Sustainable applications for disassembly line balancing problems with human-robot collaboration: Triple bottom line approach
İnsan-robot işbirliği ile demontaj hattı dengeleme problemleri için sürdürülebilir uygulamalar: Üçlü sonuç yaklaşımı
  1. Tez No: 893401
  2. Yazar: DURSUN EMRE EPCİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN METE, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ömrünü tamamlamış ürünlerin sürdürülebilir yönetimi önemli bir endişe kaynağıdır. İçinde bulunduğumuz dönem, ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir uygulamaların ilerletilmesi zorunluluğunu yaygın bir şekilde kabul etmektedir. Tezin motivasyonu, ömrünü tamamlamış ürünleri daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir çevre için geri dönüştürmektir. Ömrünü tamamlamış ürünlerin için geri dönüşüm prosedürlerinin önemli bir parçası olan demontaj hattı dengeleme (DHD) problemine odaklanarak, U-tipi ve çift taraflı DHD problemlerinin sürdürülebilir uygulamaları ele alınmıştır. Ayrıca, bu tez insan-robot iş birliği ile U-tipi DHD problemini (UDHDP-İRİ) ve insan-robot iş birliği ile çift taraflı DHD problemini (TDHDP-İRİ) ele almak için iki farklı karma tam sayılı doğrusal programlama model önerilmektedir. Buna ek olarak, TDHDP-İRİ için geliştirilen model, ekonomik, sosyal ve çevresel hedefleri göz önünde bulundurarak sürdürülebilir bir çerçeve sağlayan üçlü çözüm yaklaşımına uygun olarak tasarlanmış ve çözülmüştür. Önerilen modeller literatürde bulunan örnekler üzerinde test edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuçlar, demontaj hatlarının sürdürülebilirlik açısından kritik önemini ve bu süreçlerde insan-robot iş birliğinin potansiyel katkılarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The sustainable management of end-of-life (EOL) products is a significant concern. The current period widely acknowledges the imperative for the advancement of economically, socially, and environmentally sustainable practices. The thesis motivation is to recycle end-of-life (EOL) products into a more sustainable and habitable environment. By focusing on the disassembly line balancing (DLB) problem, which is a key aspect of recycling procedures for EOL products, it addresses sustainable applications of U-shaped and two-sided DLB problems. Additionally, two distinct mixed-integer linear programming models are developed to solve the U-shaped DLB problem with human-robot collaboration (UDLBP-HRC) and the two-sided DLB problem with human-robot collaboration (TDLBP-HRC). Moreover, the model developed for TDLBP-HRC is designed and solved in accordance with the triple bottom line (TBL) approach, which provides a sustainable framework by considering economic, social, and environmental objectives. The proposed models are tested on cases found in the literature, and the results are interpreted. The results reveal the critical importance of disassembly lines in terms of sustainability as well as the potential contributions of human-robot collaboration in these processes.