Farklı gübre uygulamalarının antepfıstığı (Pistacia vera L.) bahçe topraklarının mikrobiyal çeşitliliği ile meyve kalitesine etkilerinin araştırılması
The effects of different fertilizer applications on the microbi̇al diversi̇ty and fruit quali̇iity of pistachio (Pistacia vera L.) orchard soils
- Tez No: 893399
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Antepfıstığı bölgemizin özellikle ilimizin önemli bir tarımsal ürünü olmasının yanı sıra şehrimizin adıyla da özdeşleşmiştir. Antepfıstığı üreticisi çiftçilerimize katkı sunabilmesi için bu araştırma planlanmıştır. Ülkemiz Amerika ve İran ile birlikte en fazla Antepfıstığı üreten ilk 3 ülke arasındadır. Çiftçilerimize kullanılacakları gübrenin etkileri hakkında bilgi verilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla fıstık bahçelerinde kullanılan farklı gübre türlerinin toprak özellikleri, yaprak besin elementleri, meyve kalite özellikleri ve toprak mikroorganizma çeşitliliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında dört farklı gübre türü kullanılmıştır. Bunlar solucan gübresi, 20-20 N-P gübresi, çiftlik gübresi ve Antepfıstığı kabuğundan elde edilen kompost gübredir. Gübreleme uygulaması için Keşiktaş köyünde bulunan fıstık bahçesi belirlenmiştir. Gübreleme sonrası yaprak, toprak ve meyve örnekleri alınarak analizler yapılmıştır. Çalışma kapsamında yaprak besin elementleri, toprak özellikleri, meyve kalite özellikleri ve mikroorganizma çeşitlilikleri saptanmıştır. Alınan sonuçlara göre Antepfıstığı kabuğu kompostu uygulamasının tüm diğer gübre çeşitlerine göre daha iyi sonuçlar verdiği, çiftlik gübresinin ise bunu takip ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pistachio is an important agricultural product of our region, especially our province, as well as being identified with the name of our city. This research was planned to contribute to our pistachio farmers. Our country is among the top 3 countries producing the most pistachios together with America and Iran. It is aimed to give information to our farmers about the effects of the fertilizer to be used. For this purpose, the effects of different fertilizer types used in pistachio orchards on soil properties, leaf nutrients, fruit quality characteristics and soil microorganism diversity were investigated. Within the scope of the research, four different fertilizer types were used. These are vermicompost, 20-20 N-P fertilizer, farmyard manure and compost fertilizer obtained from pistachio shells. Pistachio orchard in Kesiktas village was selected for fertilization application. After fertilization, leaf, soil and fruit samples were taken and analyzed. Within the scope of the study, leaf nutrients, soil properties, fruit quality characteristics and microorganism diversity were determined. According to the results, it was observed that pistachio shell compost application gave better results than all other fertilizer types, followed by farmyard manure.