Modeling of water age in distribution systems: Case study
Dağıtım sistemlerinde su yaşının modellenmesi: Örnek olay çalışması
  1. Tez No: 893411
  2. Yazar: RABER FALAH HASAN SARAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Su dağıtım sistemlerinde (WDS) su kalitesinin sağlanması halk sağlığı açısından çok önemlidir. Su otoriteleri, tüketicilere optimum basınçla yeterli, yüksek kalitede su temini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, gözlemlenen ve belgelenen verilere dayanarak hidrolik parametreleri ve su kalitesini, özellikle de su yaşını analiz etmek için EPANET 2.2 yazılımını kullanan Erbil Şehri WDS'nin bir bölümüne odaklanmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, dağıtım sistemi içinde dolaşırken suyun yaşını belirlemektir. Kapsamlı bir vaka çalışması için EPANET 2.2 dahil olmak üzere özel bilgisayar programları kullanılır. Dijital kaydediciler basıncı izler ve ultrasonik akış ölçerler deşarjları ölçer; 72 saatlik kalibrasyon süreci ise modelin güvenilirliğini sağlar. Bulgular, yeni su projelerine bilgi sağlamayı ve mevcut altyapıyı geliştirmeyi, sonuçta sorumlu su yönetimine ve kamu refahına katkıda bulunmayı vaat ediyor. Temiz içme suyuna erişim toplumu, ekonomiyi, sağlığı ve çevreyi derinden etkiler.
Özet (Çeviri)
Ensuring water quality in water distribution systems (WDS) is paramount for public health. Water authorities aim to deliver an adequate, high-quality water supply to consumers with optimal pressure. This study focuses on a segment of Erbil City's WDS, utilizing EPANET 2.2 software to analyze hydraulic parameters and water quality, particularly water age, based on observed and documented data. The core objective of this research is to determine the age of water as it travels within the distribution system. Specialized computer programs, including EPANET 2.2, are used for a comprehensive case study. Digital loggers monitor pressure, and ultrasonic flow meters measure discharges, while a 72-hour calibration process ensures model reliability. The findings promise to inform new water projects and enhance existing infrastructure, ultimately contributing to responsible water management and public well-being. Access to clean drinking water profoundly influences society, the economy, health, and the environment.