EKB (Enerji Kimlik Belgesi) uzmanlarının bina enerji performansları ve etiketleri hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi: Çanakkale ili örneği
Evaluation of EIC (Energy Identity Certificate) experts' opinions on energy performance and certificates of buldings: The case of Çanakkale
- Tez No: 893418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Enerji çağımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Artan nüfus ve sanayileşmeyle birlikte enerji tüketimi de gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden enerjinin verimli kullanımı adına çeşitli eylem planları ve metodolojiler geliştirilmiştir. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununa göre mesken niteliği taşıyan binaların 2011 yılı Ocak ayı itibariyle Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu hale gelmiştir. Bu zorunluluk ile binaların enerji performanslarının analiz edilmesi ve bu analiz sonucuna göre binalara enerji etiketi verilmesi uygulaması başlamıştır. Yetkilendirilmiş Enerji Kimlik Belgesi uzmanlarınca hazırlanan, binaların enerji performansı ve bina etiketleri ile ilgili olarak bu yetkiye sahip uzmanların görüşleri, kanun, ilgili yönetmelikler ve uygulamaların değerlendirilmesi açısından önemlidir. Bu tez de Çanakkale İlinde bu yetkiye sahip olan EKB (Enerji Kimlik Belgesi) uzmanlarının bu konudaki görüşleri detaylıca incelenmiştir. EKB (Enerji Kimlik Belgesi) uzmanlarının uygulamada karşılaştıkları ve Enerji Kimlik Belgesi'nin enerji verimliliğine katkısının ne düzeyde uygulanabilir olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the indispensable elements of our age. With the increasing population and industrialization, energy consumption is increasing day by day. In this way, various action plans and methodologies have been developed for the efficient use of energy. According to the Energy Efficiency Law No. 5627, it has become mandatory to obtain an Energy Identity Certificate as of January 2011, with the changes covering the residence. Analyzing the energy performance of these parts and applying energy label protection to the buildings where these analyzes were carried out were initiated. After the Authorized Energy Identity Certificate information is completed, it is important to carry out studies with this authority regarding the energy performance of the parameters and building labels, in terms of the law, the relevant storage and storage evaluation. This thesis has detailed characteristics of these views of the EKB (Energy Identity Certificate) experts who have this authority in Çanakkale Province. It has been researched what EKB (Energy Identity Certificate) experts encounter and to what extent the Energy Identity Certificate's contribution to energy efficiency is applicable.