Enerji kimlik belgesi uygulamasının bina enerji performansını etkileyen tasarım parametreleri ve yeşil bina sertifika sistemleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of energy identity document implementation in the context of design parameters and green building certificate systems influencing building energy performance
- Tez No: 514574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN TUNCAY AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nin amacı; dış iklim şartlarını, iç mekan gereksinimlerini, yerel şartları ve maliyet etkinliğini de dikkate alarak bir binanın bütün enerji kullanımlarının değerlendirilmesini sağlayacak hesaplama kurallarının belirlenmesini, birincil enerji ve CO2 emisyonu açısından sınıflandırılmasını, binalarda performans kriterlerinin ve uygulama esaslarının belirlenmesini düzenlemektir. 05.12.2008 tarihinde“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”kapsamında 01.01.2011 tarihi itibarı ile binalarda EKB uygulaması başlamıştır. EKB, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge olup, BEP-TR yazılımı kullanılmak suretiyle düzenlenmektedir. BEP-TR ve belge sonuçları incelendiğinde enerji etkin tasarım kriterlerinin enerji kazanımlarının arttırılmasındaki rolü ve öneminin sonuçlarda yeterince etkili olmadığı görülmüştür. Örneğin bina cephelerindeki güneşten faydalanma veya korunma önlemleri, doğal havalandırma imkanları, gri su kullanımı, yönlenme, peyzaj gibi yerleşme ve bina ölçeğindeki kazanımlar hesaplamalarda sonucu değiştirecek kadar etkili olmamaktadır. Bu tez çalışmasında enerji etkin tasarım kriterlerinin BEP-TR yazılımındaki değerlendirilmesi, farklı yerleşkelerdeki binalar birbirleriyle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bunun sonucunda binaların EKB'lerinin belirlenmesinde, enerji etkin tasarım kriterlerinin performans hesaplamalarında daha etkin rol oynaması gerektiği görülmektedir. Bu çalışma ile binaların enerji verimliliğini amaçlayan BEP-TR programının, binaların enerji performanslarını sağlıklı bir şekilde hesaplamak için oluşturulacak veri girişlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Energy Performance of Buildings Regulation (EPBR) in Turkey aims the determination of calculation rules ensuring all the energy consumptions of a building by considering outdoor climatic factors, indoor requirements and regional factors and cost-effectiveness, classification of a building with regard to primary energy and carbon dioxide emission, and determination of performance criteria and implementation guidelines in the buildings. Energy ID Certification has been applied to the buildings since 01.01.2011 according to EPBR published in Official Gazette in 05.12.2008. Energy ID Certification is arranged by BEP-TR software, which is a document including information with related to the minimal energy demand, energy consumption classification, isolation properties and efficiency of heating/cooling systems for a building. When investigating the BEP-TR and Energy ID variables, it is shown that the role of energy-efficient design criteria on increasing of energy recovery - for example, variables in building and settlement scales such as sun exploitation or protective measures in a frontage, possibilities of natural ventilation, gray water reuse, orientation and landscape - is not as effective as changing the results in calculations. In this thesis study, evaluation of energy efficient design criteria in BEP-TR software was analyzed by comparing buildings in different settlements with each other. The results showed that these criteria should play a more active role in performance calculations when the EKBs of buildings are determined. This study aims to contribute the improvement of BEP-TR software in respect to more realistic data or variables inputs reflecting real environment conditions.