Cicer isauricum ve Cicer floribundum'da ascochyta yanıklığı etmeni Didymella rabiei'nin tanısı
Diagnosis of didymella rabiei the agent of ascochyta blight in Cicer isauricum and Cicer floribundum
- Tez No: 893428
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Baklagiller besin değeri nedeniyle ve özellikle yüksek protein içeriği ile dikkat çeken nohut, insan yaşamındaki temel gıda maddelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Nohut verimi, Ascochyta rabiei patojeni nedenli Ascochyta yanıklığı ve çeşitli stres faktörlerinden ciddi şekilde etkilenmektedir. Bu gibi faktörler, geniş ekilebilir tarım alanlarından yeterli ve kaliteli ürün elde edilmesini kısıtlamakta ve özellikle ekilen konukçuya bağlı olarak hastalıklı alanların yıllarca verimsiz kullanılmasına neden olmaktadır. İlkbaharda Akdeniz Bölgesi'nde yaşanan kuraklık ve yüksek sıcaklıkların yanı sıra hastalıkların da eklenmesi ile bitki gelişimi ve verimi ciddi şekilde etkilendiği göz önüne alındığında Ascochyta yanıklığı etmeninin tespiti ve eşey tipinin belirlenmesi çalışmanın amacıdır. Çalışmada, 2023 yılında 3 ilden (Antalya, Mersin ve Osmaniye) Didymella rabiei infekteli Cicer isauricum ve Cicer floribundum bitkileri toplanmıştır. Her bitki bir örnek kabul edilerek 112 örnek elde edilmiştir. Örneklerin morfolojik ve patolojik analizleri sonrasında patojen D. rabiei örneklerinin moleküler analizler ile eşey tipi belirlenmiştir. Patojen D. rabiei olduğu belirlenen 7 örnek arasında en yüksek hastalık şiddeti Antalya ilinden elde edilmiştir. MAT analizi sonuçları değerlendirildiğinde MAT1-1'in MAT1-2'ye göre daha baskın olduğu görüldü. Akdeniz Bölgesi'nden toplanan C. floribundum'da D. rabiei patojeninin tespiti ile birlikte C. isauricum ve C. floribundum'dan izole edilen D. rabiei'nin eşey tipi analizi Dünya çapında ilk kez bu çalışmada rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chickpeas, which attract attention with their nutritional value and especially their high protein content, are considered one of the basic foods in human life. Chickpea yield, is seriously affected by Ascochyta blight caused by the Ascochyta rabiei pathogen and various stress factors. Such factors limit the obtaining of sufficient and quality products from large arable agricultural areas, and especially cause the inefficient use of diseased areas for years, depending on the host planted. Considering that plant development and productivity are seriously affected by the drought and high temperatures in the Mediterranean Region in spring, as well as diseases, the aim of the study is to detect the Ascochyta blight agent and determine its mating type. In the study, Cicer isauricum and Cicer floribundum plants with infected Didymella rabiei were collected from 3 provinces (Antalya, Mersin and Osmaniye) in 2023. The pathogen was isolated from the infected plants and pure cultures were stocked. Each plant was considered as a sample and 112 samples were obtained. After morphological and pathological analysis of the samples, the mating type of pathogenic D. rabiei samples was determined by molecular analysis. Among the 7 samples determined to be the pathogen D. rabiei, the highest disease severity was obtained from Antalya province. When the MAT analysis results were evaluated, it was seen that MAT1-1 was more dominant than MAT1-2. The detection of D. rabiei pathogen in C. floribundum collected from the Mediterranean Region and the mating type analysis of D. rabiei isolated from C. isauricum and C. floribundum were reported for the first time worldwide in this study.