Bringing cultural heritage back to life amidst rapid urbanization through preservation, regeneration, and placemaking initiatives: Insights from the historic center of Ramallah
Hızlı kentleşme ortamında koruma, yenileme ve yer yapma girişimleriyle kültürel mirası yeniden canlandırmak: Ramallah'ın tarihi merkezinden içgörüler
  1. Tez No: 893432
  2. Yazar: YASMEEN SALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞIRIN ENLIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tarihi merkezlerin hızla kenşleşmesi, kültürel mirası koruma ve modern gelişim ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Bu tez bu karmaşık konuyu Ramallah'ın tarihi merkezi 'Ramallah Al Tahta' üzerine odaklanarak ele almaktadır. Çalışma, kültürel mirasın, özellikle tarihi merkezlerde, kolektif hafıza, kimlik ve kültürel değerlerin rezervuarları olarak taşıdığı önemi vurgulayarak başlamaktadır. Hızlı kentleşemenin neden olduğu fiziksel bozulma, ihmal ve sosyo-ekonomik dönüşümler gibi bu alanların tarihi ve kültürel dokusunu zayıflatabilecek tehditlere dikkat çekiyor. Araştırmanın amacı, Ramallah'ın tarihi merkezini korumak ve canlandırmak için kullanılan stratejilerin kapsamlı bir analizini sunmaktır. Bu amaçla çalışma üç ana yaklaşıma odaklanmaktadır: koruma, yeniden canlandırma ve yer yapma. Koruma çabaları, hem somut hem de somut olmayan mirası korumak için belgeleme, yasal çerçeveler ve topluluk katılımını içermektedir. Yeniden canlandırma girişimleri, tarihi binaların uyarlanabilir yeniden kullanımını, kamu alanlarının iyileştirilmesini ve tarihi özgünlüğü korunarak modern altyapının entegrasyonunu içermektedir. Yer yapma stratejileri, topluluk katılımını teşvik etmekte, mekan duygusunu geliştirmekte ve kültürel etkinlikleri teşvik ederek alana yeni bir hayat kazandırmaktadır. Metodoloji, Ramallah'ın coğrafi ve tarihi bağlamını, gözlemler yoluyla veri toplamayı, belge analizini ve kilit paydaşlarla yapılan derinlemesine görüşmeleri içeren detaylı bir vaka çalışmasını kapsamaktadır. Bulgular, festivaller, kültürel etkinlikler, topluluk odaklı pop-up'lar ve estetik müdahaleler gibi çeşitli girişimlerin tarihi merkezi canlandırmadaki etkinliğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, araştırma, uzun süreli toplulukları yerinden edebilecek ve bölgenin kültürel kimliğini değiştirebilecek soylulaşma gibi potansiyel riskleri de belirlemektedir. Tez, mirasın korunması ile kentsel gelişimin dengelenmesi için pratik öneriler sunarak sonuçlanmaktadır. Bu öneriler, kültürel, sosyal ve ekonomik unsurları entegre eden bütüncül bir yaklaşım benimsemeyi, topluluk katılımını artırmayı ve sürdürülebilir kalkınma uygulamalarını sağlamayı içermektedir. Ramallah'ın deneyimlerinden elde edilen çıkarımlar, benzer zorluklarla karşılaşan diğer tarihi merkezler için değerli dersler sunmakta ve kentsel koruma ve sürdürülebilir kalkınma üzerine daha geniş bir söyleme katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid urbanization of Historic Centers poses a significant challenge in balancing the preservation of cultural heritage with the needs of modern development. This thesis delves into this complex issue by focusing on the Historic Center of Ramallah, known as 'Ramallah Al Tahta.' The study begins by emphasizing the importance of cultural heritage, particularly in Historic Centers, as reservoirs of collective memory, identity, and cultural values. It highlights the threats to these areas' historical and cultural fabric, such as physical deterioration, neglect, and socio-economic transformations caused by rapid urbanization. The research aims to provide a comprehensive analysis of the strategies employed to preserve and revitalize Ramallah's Historic Center. To this end, the study focuses on three main approaches: conservation, revitalization, and placemaking. Conservation efforts include documentation, legal frameworks, and community involvement to protect both tangible and intangible heritage. Revitalization initiatives involve the adaptive reuse of historic buildings, improvement of public spaces, and integration of modern infrastructure while preserving historical authenticity. Placemaking strategies foster community engagement, enhance the sense of place, and breathe new life into the area through cultural activities. The methodology encompasses a detailed case study of Ramallah, including geographic and historical context, data collection through observations, document analysis, and in-depth interviews with key stakeholders. The findings reveal the effectiveness of various initiatives, such as festivals, cultural events, community-driven pop-ups, and aesthetic interventions, in revitalizing the Historic Center. However, the research also identifies potential risks, such as gentrification, which may displace long-standing communities and alter the area's cultural identity. The thesis concludes by offering practical recommendations for balancing heritage preservation with urban development. These suggestions include adopting a holistic approach that integrates cultural, social, and economic elements, enhancing community participation, and ensuring sustainable development practices. Insights gained from Ramallah's experience provide valuable lessons for other Historic Centers facing similar challenges and contribute to a broader discourse on urban conservation and sustainable development.