Characterization of roll wafer by different coatings, dough, and filling
Rulo gofretin farklı kaplamalar, hamur ve dolgu ile karakterizasyonu
- Tez No: 893437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, gofret rulolarının besin değerini artırmak için farklı dolgu türleri, hamur karışımları ve dış kaplamaları inceleyerek yeni gofret rulo ürünleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Üretilen yeni gofretlerin besin içeriği piyasadaki geleneksel gofretlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, renk, doku, çap, kalınlık ve yayılabilirlik oranı gibi fiziksel özellikler ile duyusal özellikleri analiz etmek için istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu çalışma, farklı besin profilleri içeren yeni gofretlerin başarılı bir şekilde geliştirilmesini sağlamıştır. Bulgular, yeni gofretlerin geleneksel referans gofretlere kıyasla nem, protein, yağ ve enerji içeriğinde önemli farklılıklar gösterdiğini vurgulamıştır. Kül, serbest yağ asidi ve karbonhidrat değerlerinde önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Daha düşük kalori ve yağ içeriğine ve daha yüksek protein içeriğine sahip gofret rulo örneklerinin geliştirilmesi, bu atıştırmalıkların duyusal özelliklerini etkilemeden besin profilini iyileştirmenin mümkün olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, gofret rulolarının besin değerini iyileştirmek için yeni yollar sunarak daha sağlıklı atıştırmalık seçeneklerini daha geniş bir kitle için erişilebilir ve çekici hale getiriyor. Bu bulgular gıda bilimcileri ve şekerleme endüstrisi için değerli bir kaynak sağlarken, potansiyel pazar etkisi ve atıştırmalık gıdaların besin kalitesinin iyileştirilmesine yönelik daha fazla akademik ve endüstriyel araştırmanın teşvik edilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop new wafer roll products by examining different filling types, dough mixtures and outer coatings in order to improve the nutritional value of wafer rolls. The nutritional content of the produced new wafer rolls was compared with that of conventional wafer rolls from the market. In addition, statistical analyses were carried out to analyse physical properties such as colour, texture, diameter, thickness and spreadability rate and sensory properties. This study led to the successful development of new wafer rolls containing different nutrient profiles. The findings highlighted that new wafer rolls showed significant differences in moisture, protein, fat and energy content compared to conventional reference wafer rolls. No significant changes were observed in ash, free fatty acid and carbohydrate values. The development of wafer roll samples with lower calorie and fat content and higher protein content shows that it is possible to improve the nutritional profile of these snacks without affecting their sensory properties. The results of the research provide new ways to improve the nutritional value of wafer rolls, making healthier snack options accessible and attractive to a wider audience. These findings provide a valuable resource for food scientists and the confectionery industry, while also playing an important role in encouraging further academic and industrial research aimed at potential market impact and improving the nutritional quality of snack foods.