An investigation into the effects of agglomeration economies and firm formation on the labor market
Aglomerasyon ekonomileri ve firma kurulumunun işgücü piyasası üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 893438
  2. Yazar: MUHAMMAD MOIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE GENÇ İLERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, Türkiye'nin ekonomik tarihi, firma dinamikleri ve işgücü piyasası dinamiklerini incelemektedir. Bu bölüm, firma ve işgücü piyasası dinamiklerinin olgularını gözlemleyen, Türkiye'nin yıllar içindeki ilerlemesini ve mevcut piyasa görünümünü tanımlayan bir bölümdür. İkinci bölümde, işsizlik ve firma oluşumu arasındaki ilişki NUTS-II ve NUTS-III düzeylerinde incelenmektedir. Bu analiz, işsizliğin yeni firma oluşumu üzerinde anlamlı bir pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Firma oluşumunun ise işsizlik üzerindeki etkisi ile ilgili tersine ilişki analizi, NUTS-II düzeyinde belirgin olumlu etkiler göstermemektedir. Ancak, şehir düzeyinde 4 ve 5 yıllık gecikmelerle anlamlı bir negatif ilişki bulunmuştur. Üçüncü bölüm, Türkiye'deki ücretler üzerinde aglomerasyon ekonomilerinin etkisini şehir düzeyinde bir mikro veri seti kullanarak incelemektedir. Yığılma (aglomerasyon) ekonomileri uzmanlaşma, çeşitlilik (Shannon'ın entropisi), rekabet (Hirschman-Herfindahl Endeksi) ve yoğunluk (istihdam yoğunluğu) yoluyla ölçülmektedir. Zengin bir çalışan-işveren eşleşmeli veri seti aracılığıyla, yoğunluk ve çeşitlilik olmak üzere iki aglomerasyon dışsallığının Türkiye'de ücretler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, bazı diğer gelişmekte olan ülkelerde bulunan sonuçlarla benzerlik göstermekte olup, gelişmiş ekonomilerde yapılan çalışmalarda bulunan sonuçlardan daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains three chapters, the first of which examines the economic history, firm dynamics, and labor market dynamics of Türkiye. This is a descriptive chapter that observes the facts of the firm and labor market dynamics, describing the progress Türkiye has made over the years and the current outlook of the market. In the second chapter, the relationship between unemployment and firm formation is examined on the NUTS-II and NUTS-III levels. In doing so, the results suggest that unemployment has a significant positive effect on new firm formation. The analysis concerning the converse relation, the impact of firm formation on unemployment, reveals no significant results at the NUTS-II level. However, a significant negative relationship is found at the city level with 4- and 5-year lags. The third chapter is an examination of agglomeration economies and their impact on wages in Türkiye using a micro dataset at the city level within Türkiye. Agglomeration economies are measured through specialization, diversity (Shannon's entropy), competition (Hirschman Herfindahl Index), and density (employment density). Through a rich employee employer matched dataset, it is found that two agglomeration externalities, namely density and diversity, have a positive effect on wages in Türkiye. However, these findings are similar to those found in some other developing countries, unlike those found in studies conducted on developed economies.