Aeroponıc yöntem ile amerikan asma anacı çeliklerinin köklenme performanslarının araştırılması
Investigation on rooting performance of american vine rootstock cuttings by aeroponic method
- Tez No: 893439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yaygın olarak kullanılan üç asma anacının aeroponik sistemde köklenme performansını incelemiştir. Ocak ayında dinlenme döneminde alınan asma çelikleri, gerekli ön işlemlerden sonra aeroponik sisteme yerleştirilmiş ve köklenme süreç-leri detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Aeroponik sistem, köklenme sürecinde kök uzunluğu, kök sayısı ve köklenme oranında önemli iyileşmeler sağlamıştır. Hastalık ve zararlı etmenler açısından yapılan günlük kontrollerde herhangi bir olumsuz durum göz-lemlenmemiştir. Çalışmanın sonuçları, aeroponik sistemlerin köklenme performansını artırmadaki olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Bu sistemlerin sunduğu avantajlar, tarımda sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından önemlidir. İklim değişikliği ve tarımsal alanların azalması gibi küresel zorluklar göz önüne alındığında, aeroponik sistemlerin gelecekte daha geniş bir uygulama alanı bulması beklenmektedir. Çalışmada sonucunda en yüksek kök uzunluğu 17,77 cm ile 110R de gözlemlenirken en düşük kök uzunluğu 7,1 cm ile 1103P anacında gözlemlenmiştir. Köklenme oranı bakı-mından 1103P anacında 25ppm IBA uygulamasında %76,67 ve 100 ppm IBA uygula-masında %73,33 oranında en yüksek köklenme oranı gözlemlenmiştir. En düşük kök-lenme ise 110R anacında 100 ppm IBA uygulama dozunda ve kontrol gurubunda %10 oranında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the rooting performance of three grapevine rootstocks in the aeroponic system, commonly used in Turkiye. Grapevine cuttings taken during the rest period in December were placed in the aeroponic system after the necessary pretreatments, and the rooting processes were evaluated in detail. During the rooting process, the aeroponic system significantly improved root length, root number, and rooting rate. No negative situation regarding disease and harmful factors was observed in the daily controls. The study's results revealed the positive effects of aeroponic systems in increasing rooting performance. The advantages offered by these systems are essential in terms of sustainability and productivity in agriculture. Considering global challenges such as climate change and the decrease in agricultural areas, aeroponic systems are expected to find a more comprehensive application area in the future. As a result of the study, the highest root length was observed in 110R with 17.77 cm, while the lowest root length was observed in 1103P rootstock with 7.1 cm. The highest rooting rate was observed in 1103P rootstock with 25 ppm IBA application at 76.67% and in 100 ppm IBA application at 73.33%. The lowest rooting was observed at a 10% rate in 110R rootstock with 100 ppm IBA application dose and in the control group.