High school students' self-regulated learning in a virtual reality based learning environment
Lise öğrencilerinin sanal gerçeklik tabanlı öğrenme ortamındaki özdüzenlemeli öğrenmeleri
- Tez No: 893461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN ENGİN ADER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araçsal durum çalışması, öğrencilerin sanal gerçeklik (VR) öğrenme ortamındaki özdüzenlemeli öğrenme (SRL) süreçlerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca öğrencilerin SRL süreçlerini kolaylaştırmayı hedefleyen VR tabanlı bir öğrenme ortamı tasarlanmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı, VR tabanlı öğrenme ortamının belirli SRL süreçlerine uygun çevresel özelliklerini de araştırmaktır. Katılımcılar yirmi on birinci sınıf öğrencisidir. Katılımcıların SRL süreçleri ve SRL süreçlerine yardımcı olan çevresel özellikler, katılımcıların sesli düşünme kayıtları, VR öğrenme ortamındaki deneyimlerinin ekran kayıtları ve yarı yapılandırılmış mülakatların nitel veri analizi ile araştırılmıştır. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin görev analizi ve izleme süreçlerine katıldıklarını ve VR öğrenme ortamında çeşitli öz-kontrol stratejilerini kullandıklarını göstermektedir. Buna ek olarak, VR tabanlı öğrenme ortamının çevresel özellikleri ile SRL süreçleri arasında bir etkileşim bulunmaktadır. VR tabanlı öğrenme ortamının bazı özellikleri belirli SRL süreçleri için uygun zemin oluşturabilmektedir. Çalışmanın bulguları, VR tabanlı öğrenme ortamının çevresel özelliklerinin öğrencilerin SRL süreçlerini kolaylaştırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This instrumental case study aims to explore students' self-regulated learning (SRL) processes in a VR learning environment. In addition, a virtual reality (VR)-based learning environment was designed with combining traditional learning activities of mathematics education with the VR learning environment to facilitate students' SRL processes. Thus, this study also aims to explore the environmental features of the VR-based learning environment that are conducive to specific SRL processes. The participants were twenty eleventh grade students. The SRL processes of participants and the environmental features conducive to specific SRL processes were explored via using their think-aloud audio, screen recordings of their experiences in the VR learning environment, and semi-structured interviews. Qualitative data analysis was conducted through the coding of all these three data sources. The findings indicate that students engage in task analysis and monitoring processes and utilize a variety of self-control strategies in the VR learning environment. Furthermore, there is an interplay between the environmental features of the VR-based learning environment and SRL processes. The findings indicate that specific environmental features of the VR-based learning environment can facilitate students' specific SRL processes.