Kırmızı pancar posası katkılı hindi sucuklarının kalite karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of quality characteristics of Turkey sucuk with red beet pomace
- Tez No: 893462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada kırmızı pancar (Beta vulgaris) posası atıkları hindi sucuklarına ait formülasyona posa tozu şeklinde ilave edilmiştir. Buzdolabında 30 gün boyunca muhafaza edilen hindi sucuklarının raf ömrü ve kalitesi üzerine kırmızı pancar posası tozunun etkileri incelenmiştir. Birinci grup; herhangi bir farklı muamele bulunmayan yani kırmızı pancar posası tozu ilave edilmeyen Kontrol grubu, diğer gruplar; %1.5 seviyesinde kırmızı pancar posası tozu ilave edilen grup ve %3 seviyesinde kırmızı pancar posası tozu ilave edilen grup olmak üzere toplamda 3 farklı grup sucuk grubu hazırlanmıştır. Hazırlanan kırmızı pancar posası ilaveli hindi sucukları 4℃'de 30 gün muhafaza edilmiştir. Depolama süresi boyunca hindi sucuk gruplarında gerçekleşen değişimleri tespit etmek amacıyla (1., 15. ve 30. günlerde) pH, renk (L*, a*, b*), TBA (Tiyobarbitürik asit), TPA (Tekstür profil) ve duyusal analizler yapılmıştır. Kırmızı pancar posası tozu ilavesi, hindi sucukların pH'larını, depolama süresince kontrol grubuna kıyasla düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, beetroot (Beta vulgaris) pomace waste was added in the form of powder to turkey sucuk. The effects of beetroot pomace powder on the shelf life and quality of turkey sucuks stored in a refrigerator for 30 days were examined. Three different sucuk groups were prepared: the Control group without any additional treatment, i.e., without beetroot pomace powder added, and two other groups with beetroot pomace powder added at levels of 1.5% and 3% respectively. Beetroot pomace-added turkey sucuks were stored at 4°C for 30 days. pH, color (L*, a*, b*), TBA (Thiobarbituric acid), texture profile analysis (TPA), and sensory analyses were conducted to assess changes occurring in the turkey sucuk groups during storage days (1st, 15th, and 30th days). The addition of beetroot pomace powder decreased the pH of the turkey sucuks compared to the control group throughout the storage period.