Behavioral effects of repetitive exposure to brief environmental enrichment in wistar rats
Tekrarlı ve kısa süreli çevresel zenginleştirmenin wistar sıçanlarında davranışsal etkileri
- Tez No: 893468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ÜNAL, PROF. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çevresel zenginleştirme ve mahrumiyet, kemirgenlerde duyusal-motor deneyimleri etkileyen ve çeşitli davranışsal, nöral ve moleküler etkilere yol açan yaygın modellerdir. Zenginleştirilmiş ortam genellikle bilişsel işlevleri güçlendirirken duygusal davranışları değiştirir ve çeşitli plastisite süreçleri aracılığıyla nörolojik bozuklukların tedavisine yardımcı olur. Öte yandan, mahrumiyet modelleri kemirgenlerin bilişsel ve duygusal sistemleri üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Çevresel koşullar genellikle kısa süreli veya uzun süreli uygulamalar ile araştırılmaktadır. Araştırmada aralıklı zenginleştirme veya sosyal izolasyonun uygulamasının davranışsal ve nöral sonuçlarını incelenmiştir. Yirmi dört yetişkin erkek Wistar sıçanını zenginleştirilmiş (EC), yoksun (IC) ve standart koşullar (SC) olarak üç gruba ayırdım. Sekiz hafta süren uygulama, beş gün standart koşullarda kalan hayvanların iki gün zenginleştirilmiş ortama (EC) veya izolasyon kafeslerine (IC) aktarılmasından oluşmaktadır. Uygulama sonucunda zenginleştirilmiş ortam, davranışsal çaresizlik oluştururken güçlü anksiyolitik etki yarattı. Aralıklı zenginleştirme uzamsal bellek performansını da kısa süreli olarak iyileştirdi; ancak bu olumlu etki Morris Su Labirentinin sonraki günlerinde ve prob testinde gözlemlenmedi. IC sıçanlarının hipokampal CA1 bölgesinde, EC ve SC gruplarına oranla; CA3 ve dentat girus bölgelerinde ise EC sıçanlarına oranla daha az sayıda parvalbumin-immunopozitif (PV+) hücre tespit edildi. Lateral veya bazolateral amigdalada ise PV+ hücre sayısında fark görülmedi. Sonuçlar, aralıklı ve kısa süreli zenginleştirme ve mahrumiyet uygulamalarının güçlü davranışsal ve nöral sonuçları olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental enrichment and deprivation are well-studied intervention models that impact sensory-motor experiences and lead to a range of behavioral, neural, and molecular effects in rodents. Enriched environments often boost cognitive functions, modify affective behaviors, and help alleviate neurological pathologies through various plasticity processes. In contrast, social isolation typically leads to adverse effects on the cognitive and emotional systems of rodents. These environmental conditions are often investigated under either short-term or prolonged exposures. Here, I investigated the behavioral and neural consequences of intermittent enrichment or isolation. I used twenty-four Wistar rats, dividing them into three groups as enriched (EC), impoverished (IC), and standard condition (SC). The 8-week-long protocol involved moving EC rats to enriched cages and IC rats to individual isolation cages for two days after a five-day period in standard housing. As a result, EC rats exhibited behavioral despair while it produced a profound anxiolytic effect. Intermittent enrichment transiently improved spatial memory, which was not maintained in subsequent trials or the probe test of Morris water maze. Immunohistochemical analysis of parvalbumin (PV) indicated fewer parvalbumin-immunopositive (PV+) cells in the CA1 region of IC rats compared to the EC and SC groups. IC rats also had reduced PV+ cells in the CA3 and dentate gyrus as compared to EC rats. No differences in PV+ cell counts were noted in the lateral or basolateral amygdala. These results highlight that intermittent periods of enrichment and deprivation are sufficient to induce significant behavioral and neural changes.