Van ve Erçek gölleri arası sahanın (Tuşba ilçesi) yapısal jeomorfolojisi
​structural geomorphology of the area between the lakes of Van and Erçek (Tuşba district)
  1. Tez No: 893484
  2. Yazar: GÜLFER AKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Van ve Erçek gölleri arası alanın jeomorfolojik ve tektonik yapısını araştırılarak yapısal özelliklerinin belirlenmesi ve çalışma alandaki aktif tektoniğin jeomorfoloji üzerindeki etkilerini ortaya konulması amaçlanmıştır. Böylece araştırılan sahanın tektonik ve jeomorfolojik gelişiminin ortaya konulması ile Türkiye jeomorfolojisinde genç tektonik olayların etkisinin önemi vurgulanmıştır. Van ve Erçek gölleri arası alanda (Tuşba İlçesi) 2011 yılındaki 7,4 büyüklüğündeki deprem sonrası ters ve bindirme karakterindeki fayların saha morfolojisinin şekillenmesinde oldukça önemli bir rol aldığı görülmüştür. Bu bağlamda bölgenin yapısal jeomorfolojisi çalışılarak, yer şekillerinin oluşumu ve gelişimi hakkında bilgiler verilmesi hedeflenmiştir. Çalışma alanındaki yer şekillerini etkileyen makro ve mezo yapılar tek tek incelenmiş olup çalışma sahasının yapısal jeomorfolojisi hakkında detaylı bilgilendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the geomorphological and tectonic structure of the area between Van and Erçek lakes, to determine its structural features and to reveal the effects of active tectonics in the study area on geomorphology. Thus, by revealing the tectonic and geomorphological development of the investigated area, the importance of the effect of young tectonic events on the geomorphology of Türkiye is emphasized. It was observed that the reverse and thrust faults played a very important role in shaping the field morphology in the area between Van and Erçek lakes (Tuşba District) after the 7,4-magnitude earthquake in 2011. In this context, it is aimed to provide information about the formation and development of landforms by studying the structural geomorphology of the region. Macro and mesostructures affecting the landforms in the study area were examined one by one and detailed information was provided about the structural geomorphology of the study area.