Oyunlaştırma ile zenginleştirilmiş öğrenmenin başarı, tutum ve fen öğrenme becerisine etkisi
The effects of gamification and enriched learning on achievement, attitude and science learning skills
- Tez No: 893485
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ASLAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma fen bilimleri dersi“ Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesi kapsamında gerçekleştirilen oyunlaştırma ile zenginleştirilmiş öğrenmenin başarı, tutum ve fen öğrenme becerisi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ilinin Siverek ilçesinde bulunan bir devlet okulunda 6. sınıf düzeyinde öğrenim gören 43 öğrenciden oluşmaktadır. Kontrol grubunda 22 öğrenci, deney grubunda ise 21 öğrenci yer almaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desenin eşitlenmemiş kontrol gruplu modelinin kullanıldığı bu çalışmada kontrol grubunda mevcut Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı ile öğrenime devam edilirken deney grubunda ek olarak oyunlaştırma ile zenginleştirilmiş öğrenme etkinliklerine yer verilmiştir. 8 hafta süren araştırmada veriler Vücudumuzdaki Sistemler Başarı Testi, Fene Yönelik Tutum Ölçeği ve Fen Öğrenme Beceri Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma problemleri doğrultusunda grupların ön test-son test verilerinin karşılaştırılmasında bağımlı örneklem t- testi, kontrol ve deney grubu verilerinin karşılaştırılmasında ve cinsiyet değişkenine göre yapılan analizlerde bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Veri analizi sonucunda deney ve kontrol gruplarının başarı testi, tutum ölçeği ve fen öğrenme beceri ölçeği puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet temelinde yapılan analizler sonucunda ise oyunlaştırma unsurları ile eğitim gören deney grubu öğrencilerinin başarı puan ortalamaları arasında cinsiyet durumuna göre anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Sonuç olarak oyunlaştırma ile zenginleştirilmiş öğrenmenin, öğrencilerin akademik başarılarını, fen tutumlarını ve fen öğrenme becerisini olumlu anlamda artırmada etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda Eğitim Bilişim Ağı (EBA) 'nın farklı oyunlaştırma unsurlarını içeren ders materyalleri ile zenginleştirilmesi ve öğretmenlere oyunlaştırma tasarımları, oyunlaştırma bileşenlerinin kullanımı ve Web 2 oyunlaştırma uygulamaları ile ilgili hizmet içi eğitimlerin verilmesi önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of gamification and enriched learning, carried out within the scope of the unit of the Science course“Systems in Our Body”on success, attitude and science learning skills. The sample of the study consists of 43 students studying at the 6th grade level in a public school in the Siverek district of Şanlıurfa province in the 2022-2023 academic year. There are 22 students in the control group and 21 students in the experimental group. In this study, the quasi-experimental design model with unequal control group was used. The control group continued learning with the existing Science Course Curriculum, while the Science Course Curriculum enriched with gamification elements was applied to the experimental group. In the 8-week research, data were obtained using the Systems Achievement Test in Our Body, Attitude Towards Science Scale and Science Learning Skills Scale. Along with the research problems, the dependent sample t-test was applied to compare the pretest-posttest data of the groups. When it comes to compare the data of the control and experimental groups, including the analyzes made according to the gender variable, the independent sample t-test was applied. İt was found out there was a significant difference between the success test, attitude scale and science learning skill scale scores of the experiment and control groups in favor of the experiment group as a result of the data analysis. As a result of the analyzes made on the basis of gender, no significant difference was observed between the achievement score averages of the experimental group students who were educated with gamification elements, depending on gender. Besides, it has been determined that learning enriched with gamification positively affects students' academic achievements, science attitudes and science learning skills. When we examine the findings obtained as a result of the study, the Education Information Network (EBA) should be enriched with course materials containing different gamification elements. Moreover, suggestions were made to provide teachers with in-service training on gamification designs, use of gamification components and Web 2 gamification applications.