Concept of regional and sustainable logistics: A study on the logistics of rural areas in Baden-Württemberg for sustainable and effective freight transportation
Bölgesel ve sürdürülebilir lojistik kavramı: Baden-Württemberg (Almanya) kırsal alan lojistiği üzerine bir inceleme
- Tez No: 893495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM UZPEDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bölgesel ve sürdürülebilir lojistik kavramı, ulaştırma endüstrisinin karşı karşıya olduğu artan çevresel ve sosyal zorluklar bağlamında giderek artan öneme sahiptir. Bu araştırma, özellikle sürdürülebilir ve verimli yük taşımacılığına odaklanarak Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki kırsal alan lojistiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Literatür taraması, vaka çalışmaları ve ampirik analizin bir kombinasyonu yoluyla bu çalışma, Baden-Württemberg'de kırsal alan lojistiğini iyileştirmeye yönelik temel zorlukları ve fırsatları belirlemektedir. Bu çalışmanın sonuçları, Yapay zeka gibi Endüstri 4.0 teknolojilerinin kullanılmasının lojistik operasyonların etkinliğini ve sürdürülebilirliğini büyük ölçüde artırabileceği çalışmanın sonuçları arasında yer almaktadır. Ayrıca kırsal alanlarda yük taşımacılığının sürdürülebilirliğini iyileştirmek için temel stratejiler olarak taşıma türlerinde değişim, işbirliği ve ortaklıklar, düzenleyici reform ve sürdürülebilirlik raporlaması araştırma bulgularıyla tespit edilmiştir. Bu araştırma, kırsal alanda sürdürülebilir lojistiğin karmaşıklığının ve fırsatlarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunur; kamu kesimi politika yapıcılarına, lojistik şirketlerine ve diğer paydaşlara daha sürdürülebilir ve verimli yük taşımacılığı teşvik etmek amaçlı kıymetli içgörüler sağlar.
Özet (Çeviri)
The concept of regional and sustainable logistics is increasingly important in the context of the growing environmental and social challenges facing the transport industry. This research aims to explore the logistics of rural areas in Baden-Württemberg, with a particular focus on sustainable and effective freight transportation. Through a combination of literature review, case studies, and empirical analysis, this study identifies the key challenges and opportunities for improving the logistics of rural areas in Baden-Württemberg. The results of this study indicate that using Industry 4.0 technologies, like artificial intelligence can greatly increase the effectiveness and sustainability of logistical operations. Additionally, modal shift, collaboration and partnerships, regulatory reform, and sustainability reporting are all identified as key strategies for improving the sustainability of freight transportation in rural areas. This research contributes to a better understanding of the complexities and opportunities of sustainable logistics in rural areas, and provides valuable insights for policymakers, logistics companies, and other stakeholders seeking to promote more sustainable and effective freight transportation.